Day: October 6, 2016

Uragani “Matthew”  shkakton 100 viktima, e dëme të shumta në Haiti
Bota

Uragani “Matthew”  shkakton 100 viktima, e dëme të shumta në Haiti

“Të paktën 108 persona kanë humbur jetën si pasojë e uraganit “Mattheu” që ka prekur Haitin”, njoftoi Ministria e Brendshme në vend. Një zyrtar lokal duke folur për AFP-në tha se 50 njerëz kanë humbur jetën vetëm në qytetin jugor Roche-një-Bateau. Vazhda e dëmeve që “Matthew”, i kategorizuar tashmë si […]

Negociatat me TAP, Shqipëria kërkon gaz shtesë
Vendi

Negociatat me TAP, Shqipëria kërkon gaz shtesë

Qeveria shqiptare është përfshirë në negociata intensive me konsorciumin TAP, për të barazuar përfitimet nga investimi më i rëndësishëm i 20 viteve të fundit në vend, me shtetin fqinj Greqinë. Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri thotë se pika e parë janë përfitimet e shtetit nga taksat. “Shqipëria në marrëveshje ka […]

Shumica voton gjashte ligjet, PD votoi SPAK dhe u largua
Vendi

Shumica voton gjashte ligjet, PD votoi SPAK dhe u largua

Parlamenti ka votuar 6 projektligjet e paketës së Reformës në sistemin e Drejtësisë. Maxhoranca dhe opozita bashkuan votat vetëm për një prej projektligjeve që cilësohet si më kryesori për luftën kundër korrupsionit. Partia Demokratike votoi së bashku me maxhorancën ligjin për ngritjen e strukturës së posaçme antikorrupsion (SPAK) dhe braktisi […]

Teknologji

Foto-Video/ Brenda ‘Dreamliner’, hotelit fluturues me 5 yje

Nuk është një avion do si do, por një hotel fluturues me pesë yje. “Dreamliner” tashmë është konvertuar në një avion privat me dhoma gjumi, banja luksoze dhe një dhomë kinema. Xheti i ëndrave sinj thirret ndryshe “Dreamliner” është avioni i parë që është ndërtuar në këtë mënyrë të veçantë, […]

Lifestyle

Brigela provokon sërish: Mos u kompleksoni nga lakuriqësia

KUJDES: FOTO ME PERMBAJTJE NUDO “Më intereson trupi i njeriut në të gjitha format e tij”. Kështu thotë artistja shkodrane, Brigela Demaj, e cila vjen këtë herë me një set fotosh provokuese në qytetin e saj. Femra të zhveshura pozojnë përpara aparatit të saj. 22-vjeçarja, e cila ka studiuar për […]

Ekstremizmi në Ballkan, sa i rrezikshëm është për rajonin dhe Perëndimin?
Rajoni

Ekstremizmi në Ballkan, sa i rrezikshëm është për rajonin dhe Perëndimin?

Ekstremizmi i dhunshëm është një ndër sfidat e reja që janë shfaqur në Ballkan gjatë viteve të fundit. Për frymë popullate, në Ballkan gjenden disa nga vendet me numrin më të madh të rekrutëve në Evropë. Qendra për Marrëdhënie Transatlantike zhvilloi një diskutim mbi temën e rrezikut që përbën ekstremizmi […]

Durrës, djali qëllon të atin me armë pas një grindje
Vendi

Durrës, djali qëllon të atin me armë pas një grindje

Një zënkë familjare në lagjjen numër 16 të qytetit të Durrësit, për pak sa nuk përfundoi në tragjedi. Pas një debati me të atin, djali ka qëlluar me armë në drejtim të tij, duke e plagosur në këmbë. Të shtënat kanë alarmuar fqinjët që kanë njoftuar menjëherë policinë. Uniformat blu […]