Day: October 29, 2016

Vendi

Tragjedia: Vritet në Kanada djali 15-vjeçar i aktorit shqiptar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në familjen e aktorit shqiptar Shkëlqim Daja, i njohur për disa intepretime në filmat e socrealizmit gjatë viteve ’80. Daja, i cili jeton prej shumë vitesh me familjen në Kanada, ka humbur djalin e tij 15 – vjeçar Denisin mbrëmjen e djeshme. Djaloshi është […]

Ngjarjet në Malin e Zi, hije skandali në raportet serbo-ruse
Rajoni

Ngjarjet në Malin e Zi, hije skandali në raportet serbo-ruse

Disa media ruse dhe serbe po shkruajnë këto ditë për atë që agjencia “B92” e quan si skandalin më të madh në raportet mes Moskës dhe Beogradit që pas Luftës së Ftohtë. Skandali lidhet me një vizitë të raportuar të kreut të Këshillit të Sigurisë të Rusisë, Nikolai Patrushev në […]

Vettingu mbërrin në Venecia, Kushtetuesja e përktheu ligjin me urgjencë
Vendi

Vettingu mbërrin në Venecia, Kushtetuesja e përktheu ligjin me urgjencë

Ligji i Vettingut ka mbërritur në Komisionin e Venecias. Gjykata Kushtetuese nuk e vonoi procesin  e përkthimit dhe ia arriti të realizojë dërgimin në Venecia të ligjit të përkthyer brenda tre diteve nga marrja e vendimit për pezullimin e tij, duke përmbushur edhe pritshmërinë e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit […]

Dil Sali, dil e mos ki frikë!
Vendi

Dil Sali, dil e mos ki frikë!

Nga Erjon Braçe Dil Sali! Dil, mos ki frike! Kur del ti, njerezia gezojne, nuk kane frike, nuk mendojne keq, thjesht lumturohen. Ndaj dil ne rruge Sali! Mos ki frike! Nuk te qellon qeveria me pushket e shtetit, nuk te vret! Ka mbaruar koha kur ti te vrisje pse protestoje, […]

Vendi

VIDEO/ Rama: Me inatin e skraparllinjve nuk hahet njeriu që ka logjikë

ryeministri, Edi Rama, u përsëriti edhe njëherë fermerëve se nëse duan që të shesin prodhimet e tyre dhe të krijojnë të ardhura, duhet të bashkohen për të rritur volumin e prodhimit. Në takimin me fermerët e qytetit të Çorovodës, Kryeministri i cilësoi si të pamundura propozimet e kreut të PD, […]

Rumuni i dashuruar pas shqiptares, rreh babanë e saj por përfundon keq
Vendi

Rumuni i dashuruar pas shqiptares, rreh babanë e saj por përfundon keq

Një histori si në filma ka ndodhur në Greqi, në qytezën Kastri. Shkak është bërë një lidhje dashurie mes një rumuni dhe një vajze shqiptare, e cila nuk pëlqehej nga babai i kësaj të fundit. Gjithçka nisi kur rumuni strehoi në shtëpinë e tij vajzën shqiptare, të cilën e mbajti […]

Rajoni

Kur vrasësit u mblodhën në kopsht për të pirë nga një cigare

Nga Christopher Clark   Zonja e pallatit dhe një shuplakë mbretërore për ministrin «Vendimi i (Mbretit) Aleksandar për t’u martuar me vejushën e përfolur të një inxhinieri të dyshimtë nuk ndikoi në qetësimin e situatës. Ai e kishte njoftuar Draga Mashinin në vitin 1897, kur ajo kishte shërbyer si zonjë […]