Day: March 3, 2017

Pas takimit me Mogherinin Rama thumbon Bashën: BE përmes Përfaqësues së Lartë tha, nisni Vetingun të nisim negociatat për anëtarësim! Më troç se kaq
Vendi

Pas takimit me Mogherinin Rama thumbon Bashën: BE përmes Përfaqësues së Lartë tha, nisni Vetingun të nisim negociatat për anëtarësim! Më troç se kaq

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka thumbuar kreun e PD­-së, Lulzim Basha pas takimit të sotëm me zv/Presidenten e PE­-së, Federika Mogherinin. Kjo e fundit tha sot se zbatimi i Vettingut përcakton hapjen e negociatave dhe nëse kjo vonohet atëherë negociatat digjen. Përfaqësuesja e lartë tha se bojkoti pengon vetingun […]

Francë, Këshilli i Shtetit do të vendosë për jetën e Marwa-s
Bota

Francë, Këshilli i Shtetit do të vendosë për jetën e Marwa-s

Çështja e “fundit të jetës” në plan të parë edhe në Francë në këto orë të fundit. Këshilli i Shtetit në Paris, instanca më e lartë administrative e gjyqësorit, është duke verifikuar situatën e Marwa-s, një foshnjë 15-muajshe, që mbahet në jetë artificialisht në një spital të Marsejës. E vogla […]

Raporti i DASH, problem korrupsioni në gjyqësor
Vendi

Raporti i DASH, problem korrupsioni në gjyqësor

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar ditën e sotme raportin për të drejtat e njeriut për vitin 2016, ku theksohet korrupsioni në sistemin gjyqësor dhe në shëndetësi. “Presioni politik, intimidimi nuk e lënë sistemin e drejtësisë të funksionojë i pavarur”. Në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet gjithashtu se […]

Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme ditën e hënë për vetingun
Vendi

Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme ditën e hënë për vetingun

Kryeparlamentari Ilir Meta ka thërritur Kuvendin në një seancë të jashtëzakonshme, në rend të së cilës është pikërisht votimi i komisionit të vetingut. Kuvendi pritet të mblidhet të hënën në orën 18:00. Vendimi i kryeparlamentarit erdhi menjëherë pasi Avokati i Popullit i dorëzoi listën e OMN-së me rekomandimet e kandidatëve […]