Day: March 12, 2017

Alarm në Rumani, vdesin 17 fëmijë nga epidemia e fruthit
Rajoni

Alarm në Rumani, vdesin 17 fëmijë nga epidemia e fruthit

Në Rumani situata është alarmante sepse deri tani kanë humbur jetën 17 fëmijë, ndërkohë që mijëra të tjerë janë infektuar nga fruthi. Epidemia ka rënë që prej shtatorit të vitit 2016 e është përhapur në vazhdim. Ministri i shëndetësisë, Florian Bodog tha se 3400 njerëz janë infektuar me këtë sëmundje. […]

Fotot e dhunës që të kuptoni të gjithë të vërtetën
Vendi

Fotot e dhunës që të kuptoni të gjithë të vërtetën

Tallavaja politike po tërheq vëmendjen nga dhuna së mërkurës në 8 mars tek e stacioni i trenit në orën 10.35 (të mëngjesit). Zbardhja e një ngjarje kriminale do kohën e saj, por për të publikuar pasojat, jo ndaj meje por ato që mund ti ndodhin çdo gazetari, sot po publikoj […]

Ironia e Blushit me ndryshimet në qeveri: Kumar me koka ministrash
Vendi

Ironia e Blushit me ndryshimet në qeveri: Kumar me koka ministrash

Ndryshimet që kanë përfshirë qeverinë e kryeministrit Edi Rama, nuk kanë kaluar pa u komentuar në mënyrë ironike edhe nga kreu i LIBRA-s, dhe kundërshtari i Ramës dikur në PS-së, Ben Blushi. Me anë të një mesazhi indirekt në faqen e tij “Facebook” Blushi shkruan: “Pllakaton me kokat e ministrave, […]

Vujiçiç: Malazezët përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës
Rajoni

Vujiçiç: Malazezët përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve në Kosovë, Sllobodan Vujiçiç informoi se komuniteti malazez në Kosovë përkrah fuqishëm krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Reagimi i tij erdhi përmes një komunikate dërguar medieve ku thuhet se shndërrimi i FSK-së në forcë të armatosur të Kosovës ka përkrahjen e të gjitha grupeve parlamentare, […]

Siri, sulme në Damask, 40 të vdekur
Bota

Siri, sulme në Damask, 40 të vdekur

Një sulm i dyfishtë me bombë ka ndodhur në qendër të Damaskut, duke lënë të vdekur të paktën 40 persona dhe të plagosur 120. Ngjarja ndodhi pranë varrezave Bab al Saghir, ku ndodhen mauzoleumet e shiitëve, që dyshohet se po vinin me autobus. Sunitët shpesh kanë në qendër të sulmeve […]

Manastir, “përleshje” mes këshilltarëve për gjuhën shqipe
Vendi

Manastir, “përleshje” mes këshilltarëve për gjuhën shqipe

Në Këshillin Komunal të qytetit të Manastirit në Maqedoni, ka pasur debate të ashpra lidhur me një dokumentar të transmetuar. Filmi trajtonte zhvillimin e qytetit të Manastirit për periudhën nga 2005 deri 2017. Një këshilltar nga radhët e OBRM­PDUKM-­së, këshilloi se në film duhet të hyjnë protestat të cilat kanë […]