Day: March 15, 2017

A po e zëvendëson drogën dhe alkoolin, teknologjia?
Teknologji

A po e zëvendëson drogën dhe alkoolin, teknologjia?

Ne jemi duke u bërë të varur shumë shpejt nga teknologjia dhe ky zakon po fillon shumë herët. Studimet sugjerojnë që adoleshentët mund të varen nga telefonat e mençur, tabletat dhe televizionet aq sa nuk kanë kohë të merren me drogë dhe alkool. Ekspertët besojnë se teknologjia mund t’iu ofrojë […]

OKB: Në konfliktin në Ukrainë janë vrarë afro 10 mijë vetë
Bota

OKB: Në konfliktin në Ukrainë janë vrarë afro 10 mijë vetë

Afro 10 mijë vetë janë vrarë prej mesit të prillit të vitit 2014, kur ka filluar konflikti në pjesën lindore të Ukrainës, ndërmjet forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, ka thënë sot Zyra e Komisionarit të Lartë për të Drejta të Njeriut e Kombeve të Bashkuara. […]

Holandë, exit pollet nxjerrin fituese partinë e kryeministrit Rutte
Bota

Holandë, exit pollet nxjerrin fituese partinë e kryeministrit Rutte

Partia e kryeministrit Mark Rutte rezulton fituese e zgjedhjeve të përgjithshme në Holandë sipas të dhënave të dala nga exit pollet e para. Partia e tij e qendrës së djathtë ka fituar 31 nga 150 vende në parlament, duke lënë pas partinë e ekstremit të djathtë antiemigrantëve të Geert Wilders, […]

Këshilla për femra/ Provoni striptizmin përpara burrit tuaj…
Lifestyle

Këshilla për femra/ Provoni striptizmin përpara burrit tuaj…

Striptizmi është një kërcim erotik, gjatë të cilit femra apo mashkulli zhvishet ngadalë me në sfond muzikë sensuale. Është një teknikë fantastike për të ngritur temperaturat përpara se të kaloni në fazën tjetër. Nuk është e nevojshme të jeni pornostar për t’i dhuruar një spektakël të tillë partnerit. Nëse kohë […]

SHBA, 2 spiunë rusë nën akuzë për sulmin kibernetik ndaj Yahoo
Bota

SHBA, 2 spiunë rusë nën akuzë për sulmin kibernetik ndaj Yahoo

Departamenti amerikan i drejtësisë ka deklaruar sot se ka akuzuar dy oficerë të inteligjencës së Rusisë për sulmin masiv kibernetik në vitin 2014, kundër kompanisë Yahoo, njëri prej të cilëve ishte arrestuar në muajin janar në Moskë, në kuadër të një skandali ku ishte përfshirë agjencia kryesore e sigurisë në […]

Qeveria gjermane lejon votimin për referendumin turk në Gjermani
Bota

Qeveria gjermane lejon votimin për referendumin turk në Gjermani

Gjithsej janë parashikuar lokale zgjedhore në 13 qytete në të gjithë territorin e Gjermanisë, në të cilat shtetasit turq mund të votojnë për reformën e kushtetutës turke, që ka ngjallur debate. Ambasadës turke në Berlin iu përcoll një notë përkatëse verbale. Në Gjermani janë 1,4 milionë persona me të drejtë […]