Day: March 18, 2017

Lifestyle

Brenda suitave të hoteleve më të mira të vitit

Publikohet lista me 17 hotelet dhe resortet më të mira për vitin 2017. Kriteret kryesore të përzgjedhjes së tyre janë, arkitektura, cilësia e shërbimit, ambienti dhe peizashi që ofrojnë, etj. Mexico përfaqësohet me 3 resorte në këtë renditje, ndërsa në Europë, kryeson Italia me dy. Yjet e filmave tanë të […]

Trump: Gjermania i ka borxh shuma të mëdha parash NATO-s dhe SHBA-së
Bota

Trump: Gjermania i ka borxh shuma të mëdha parash NATO-s dhe SHBA-së

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se Gjermania i ka borxh “shuma të mëdha parash” NATO-s dhe duhet ta paguajë SHBA-në me qëllim që t’i ofrohet më shumë siguri. Trump i bëri këto komente sot në Twitter, vetëm një ditë pasi u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel […]

Lifestyle

Këto sende duhet t’i keni patjetër në kuzhinën tuaj…

Kuzhina është njëra nga pjesët më të rëndësishme të shtëpisë por dhe jetës së çdo familjeje. Shumicën e kohës njerëzit e kalojnë aty por jo vetëm prej nevojës për t’u ushqyer, por tashmë edhe për kënaqësi dhe fantazi… Por tashmë janë zbuluar edhe shumë sende apo objekte të cilat punën […]

Ja aplikacionet që nuk mund t’i përgjojë CIA…
Teknologji

Ja aplikacionet që nuk mund t’i përgjojë CIA…

Wikileaks në më shumë se 8.000 faqe ka bërë të ditur se CIA amerikane ka kryer programin e spiunimit për përdorues në gjithë botën përmes rrugës së telefonave mobilë, internetit, kompjuterëve, por edhe televizorëve të mençur, kamerave dhe pajisjeve tjera. Në dokumente është pohuar se CIA mund të spiunojë Instant […]

5 rregullat e arta të prindërimit sipas Kate Middleton
Lifestyle

5 rregullat e arta të prindërimit sipas Kate Middleton

E keni menduar ndonjëherë si është mënyra e të edukuarit dhe të rriturit të një princi apo princeshe? Shpeshherë kur lexojmë për ta mendojmë se janë fatlumë, që me siguri hanë me lugë floriri apo që kanë komoditete të tjera që shumë fëmijë e prindër nuk i çojnë ndër mend […]

Lifestyle

Punon 45 vjet mbi gërmadhat e fabrikës dhe… bën këtë mrekulli

Një arkitekt që mund të konsiderohet si i ‘çmendur’ ose si mjaft i guximshëm për iniciativën e tij, ka shpenzuar plot 45 vjet nga jeta e tij për shnëdrrimin në një kryevepër të gërmadhave të një fabrike çimentoje. Ajo që dikur konsiderohej si një “bombë ekologjike” për ndotjen e jashtëzakonshme […]

Agresori në Paris, i njohur për autoritetet franceze
Bota

Agresori në Paris, i njohur për autoritetet franceze

REL, raporton se forcat e rendit në aeroportin “Orly” të Parisit, kanë vrarë një person, i cili ka tentuar që t’ia marrë armën një ushtareje, duke bërë që autoritetet të mbyllin aeroportin. Askush nuk është lënduar nga ky incident, i cili vjen në kohën kur Franca është në gatishmëri të […]

I vrari në Paris, i njohur për autoritetet franceze
Bota

I vrari në Paris, i njohur për autoritetet franceze

REL, raporton se forcat e rendit në aeroportin “Orly” të Parisit, kanë vrarë një person, i cili ka tentuar që t’ia marrë armën një ushtareje, duke bërë që autoritetet të mbyllin aeroportin. Askush nuk është lënduar nga ky incident, i cili vjen në kohën kur Franca është në gatishmëri të […]

Lifestyle

Çfarë do thoshte shenjtori? Alkool dhe çmenduri në rrugë

Nuk dihet se çfarë do thoshte Shën Patriku, por tashmë përkujtimi i vdekjes së tij është kthyer në një festë të çmendur jo vetëm në Irlandë e Britani, por në mbarë botën. Madje edhe në Shqipëri është festuar Dita e Shën Patrikut, mbrojtësit të Irlandës, misionarit të rëndësishëm. Megjithatë skenat […]