Day: March 19, 2017

Gjermani, 30 mijë kurdë protestë kundër Erdogan
Bota

Gjermani, 30 mijë kurdë protestë kundër Erdogan

Rreth 30 mijë kurdë turq kanë protestuar në Frankfurt të Gjermanisë kundër presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Protestuesit kishin ardhur nga e gjithë Gjermania, përpara festimeve të vitit të ri kurd. Ata bënë thirrje për rikthimin e demokracisë në Turqi dhe për votën jo në referendumin e muajit të ardhshëm […]

SHBA dhe Kina premtojnë një epokë të re bashkëpunimi
Bota

SHBA dhe Kina premtojnë një epokë të re bashkëpunimi

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson dhe presidenti kinez, Xi Jinping thanë sot se dy vendet po fillojnë një fazë të re të mirëpritur bashkëpunimi. Pas një takimi të shkurtër në Pekin, Tillerson tha se “ne e dimë se përmes një dialogu të mëtejshëm, ne do të arrijmë më shumë […]

Bullgaria e gatshme të përforcojë kufirin me Turqinë për të ndaluar emigrantët
Bota

Bullgaria e gatshme të përforcojë kufirin me Turqinë për të ndaluar emigrantët

Zyrtarët bullgarë kanë thënë se janë të përgatitur që të rrisin patrullimet dhe të përfundojë rrethojën me tela gjembore përgjatë kufirit me Turqinë, për të parandaluar ardhjen e emigrantëve. “Jemi të gatshëm të mbrojmë kufirin shtetëror, ashtu siç edhe na e lejon ligji”, ka thënë për AFP-në, ministri i Mbrojtjes, […]

10 fakte që vërtetojnë se Japonia është plot surpriza
Ndryshe

10 fakte që vërtetojnë se Japonia është plot surpriza

Japonia është një nga vendet më të jashtëzakonshme në botë, ku traditat qindra shekullore bashkëjetojnë paqësisht krah shpikjeve më moderne. Ja 10 prova që Japonia është plot me surpriza: Tokio është metropoli më i sigurt më botë Qendra e kërkimeve Economist Intelligence Unit ka publikuar një klasifikim të qyteteve më […]

Përdor Gmail? Ky është përditësimi i fundit
Teknologji

Përdor Gmail? Ky është përditësimi i fundit

Përdoruesit e Gmail shumë shpejt do të bëjnë më shumë se dërgim emailesh falë një përditësimi të madh që do të ndodhë këto ditë. Këtë të shtunë Google ka bërë të ditur edhe përditësimin e rëndësishëm që i jep mundësi përdoruesve të kontrollojnë mënyrat se si t’i shohin videot. Ky […]

Lulja juaj po thahet? Ja truku që e sjell në formë
Ndryshe

Lulja juaj po thahet? Ja truku që e sjell në formë

Kushdo që ka lule në shtëpi, dëshpërohet kur ajo nis të thahet. Kjo ndodh kur ju harroni që ta ujisin atë në kohën e duhur, apo e keni vendosur në një vend të papërshtatshëm . Por mos u shqetësoni, ne do të ku tregojmë një truk që e kthen lulen […]

Sulmi në aeroportin francez, prokurorët nisin hetimet për terrorizëm
Bota

Sulmi në aeroportin francez, prokurorët nisin hetimet për terrorizëm

Në aeroportin Orly të Parisit fluturimet sot janë rikthyer në normalitet, vetëm një ditë pasi një sulmues u vra nga autoritetet e rendit. Sulmuesi, Ziyed Ben Belgacem, 39 vjeç, i vendosi armën në kokë një ushtareje, duke thënë se ai “dëshiron të vdes për Allahun”, kanë thënë zyrtarët francezë. Ai […]