Day: March 20, 2017

Drejtori i FBI-së: Nuk ka prova që Trump është përgjuar
Bota

Drejtori i FBI-së: Nuk ka prova që Trump është përgjuar

Drejtori i FBI-së, James Comey deklaroi se nuk ka asnjë provë që ish-presidenti Barack Obama të ketë përgjuar Donald Trump. “Nuk kemi informacione që të mbështesin atq që është thënë në postimin e presidentit Trump”, ka thënë Comey, duke iu referuar akuzave të miliarderit se, Obama kishte përgjuar rezidencën e […]

Lifestyle

Festivali i kërcimit që argëtoi Tiranën në ditën e Verës

Nuk kishte kamera të televizioneve, por ishin qindra prindër e fëmijë që kishin mbushur shkallët e Amfiteatrit tek Parku i Madh i Liqenit më 14 Mars. Fëmijë të të gjitha moshave që kërcënin, ishte padyshim një shfaqjet më të bukura të asaj dite. Qendra Kombëtare e Kulturës për Fëmijë, në […]

Vdes në moshën 101-vjeçare miliarderi David Rockefeller
Bota

Vdes në moshën 101-vjeçare miliarderi David Rockefeller

  Është shuar në moshën 101-vjeçare bankieri dhe filantropi i njohur David Rockefeller. Rockefeller vdiq në gjumë në shtëpinë e tij në Pocantico Hills të Nju Jorkut, sipas zëdhënësit Fraser Seitel. Për më shumë se një dekadë ai menaxhoi bankën “Chase Manhattan” dhe pati një influencë të madhe në të […]

Brexit, me 29 mars fillon shkëputja nga Bashkimi Europian
Bota

Brexit, me 29 mars fillon shkëputja nga Bashkimi Europian

Mekanizmi për nisjen e procedurave të Brexit do të nisë me 29 mars. Njoftimi, sipas shtypit britanik, është bërë direkt ng zyra e Downing Street. Në atë datë, kryeministrja May do t’i shkruajë Bashkimit Europian për t’i komunikuar formalisht tërheqjen, siç është vendosur nga referendumi i 23 qershorit në Britaninë […]

Ja pse kemi 4 ngjyra të ndryshme të pasaportave në botë
Ndryshe

Ja pse kemi 4 ngjyra të ndryshme të pasaportave në botë

Në të gjithë botën ka 4 ngjyra kryesore të pasaportave dhe secili vend ka arsyet e veta për përzgjedhjen e ngjyrës. Ngjyra e pasaportës së shtetit tuaj nuk është thjeshtë një rastësi, por ka një kuptim. Pasaporta e kuqe Kjo është ngjyra më e zakonshme e pasaportave. Pasaportat me një […]

Lifestyle

Nis festivali i nudizmit: Vërshojnë mijëra njerëz

Në Australi, mijëra njerëz vërshuan në plazh për të marrë pjesë në vitin e pestë të Festivalit të Nudizmit në Sidnej. Festivali nuk ka spektatorë, vetëm pjesëmarrës. Ai zhvillohet në një plazh të izoluar të Sidnejt. Australia njihet për plazhet e saj ku mund të zhvishesh nudo. Source: Lifestyle

Sa më shumë kohë kaloni me prindërit, aq më gjatë jetojnë ata
Ndryshe

Sa më shumë kohë kaloni me prindërit, aq më gjatë jetojnë ata

Shkencëtarët shpesh na inkurajojnë me zbulime të mahnitshme e të rëndësishme. Për shembull, studiuesit e Universitetit të Kalifornisë kanë zbuluar kohët e fundit se si të zgjasim jetën e prindërve tanë dhe t’i bëjmë ata të ndihen më mirë. Recetë është shumë e thjeshtë. Nga studimi rezulton se vetmia luan […]