Day: March 21, 2017

Trump, republikanëve: Votoni reformën, ose lamtumirë karrige!
Bota

Trump, republikanëve: Votoni reformën, ose lamtumirë karrige!

“Votoni reformën shëndetësore ose do të humbisni karriget në Kongres në vitin e ardhshëm”. Ky është kërcënimi i bërë nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, në një takim me dyer të mbyllura me deputetët republikanë, sipas asaj që ka zbuluar deputeti Walter Jones për rrjetin Bloomberg. Trump nuk hyri në […]

Akuzat për nepotizëm, ministri i Brendshëm francez jep dorëheqjen
Bota

Akuzat për nepotizëm, ministri i Brendshëm francez jep dorëheqjen

Ministri i Brendshëm i Francës, Bruno Le Roux, nën hetim pas akuzave se ka punësuar vajzat e tij si asistente parlamentare, ka dhënë dorëheqjen pas një bisede me kryeministrin Bernard Cazeneuve. Në vend të tij do të emërohet socialisti Matthias Fekl. Vajzat e Le Roux, kishin filluar të punonin për […]

Lifestyle

Stolat më të veçatë që keni parë ndonjëherë

Fantazi, dizajn, estetikë dhe… mbi të gjitha art! Këta janë disa nga stolat publikë më origjinalë që janë vendosur në qytete të ndryshme të botës… Qëllimi i tyre nuk është vetëm shlodhës, por edhe argëtues, pasi më tepër sesa thjesht ndenjëse, ata janë vepra të vërteta arti. Shikoni disa prej […]

Akuzat për nepotizëm, ministri i Brendshëm francez dorëhiqet
Bota

Akuzat për nepotizëm, ministri i Brendshëm francez dorëhiqet

Ministri i Brendshëm i Francës, Bruno Le Roux, nën hetim pas akuzave se ka punësuar vajzat e tij si asistente parlamentare, ka dhënë dorëheqjen pas një bisede me kryeministrin Bernard Cazeneuve. Në vend të tij do të emërohet socialisti Matthias Fekl. Vajzat e Le Roux, kishin filluar të punonin për […]

Terapi mjekësore nga larg, me ndihmën e pajisjeve dixhitale
Ndryshe

Terapi mjekësore nga larg, me ndihmën e pajisjeve dixhitale

Viktimat e goditjeve në tru përballen shpesh me vite të tëra terapie fizike, nëse mund të gjejnë një terapist të kualifikuar. Tani, një shpikës portugez ka krijuar një program kompjuterik që jep terapi të një cilësie të lartë, të monitoruar prej së largu. Alvaro është viktimë e goditjes në tru […]

SHBA ndalon pajisjet elektronike në avionët nga Lindja e Mesme e Afrika
Bota

SHBA ndalon pajisjet elektronike në avionët nga Lindja e Mesme e Afrika

Nuk ka më ‘lap top’ apo pajisje të tjera elektronike në bordin e avionëve me destinacion SHBA-të, nga vende të Afrikës jug-perëndimore dhe nga Lindja e Mesme, përfshirë Arabinë Saudite e Jordaninë, dy aleatë të Amerikës. Urdhri i ri i miratuar nga administrata Trump, duhet të zyrtarizohet së shpejti nga […]

SHBA ndalon pajisjet elektronike në udhëtimet nga Lindja e Mesme e Afrika
Bota

SHBA ndalon pajisjet elektronike në udhëtimet nga Lindja e Mesme e Afrika

Nuk ka më ‘lap top’ apo pajisje të tjera elektronike në bordin e avionëve me destinacion SHBA-të, nga vende të Afrikës jug-perëndimore dhe nga Lindja e Mesme, përfshirë Arabinë Saudite e Jordaninë, dy aleatë të Amerikës. Urdhri i ri i miratuar nga administrata Trump, duhet të zyrtarizohet së shpejti nga […]