Day: March 24, 2017

Mungojnë numrat, Trump tërheq votimin për “Obamacare”
Bota

Mungojnë numrat, Trump tërheq votimin për “Obamacare”

Projektligji për sigurimin shëndetësor, i quajtur ndryshe “Obamacare”, është tërhequr në momentin e fundit është tërhequr në momentin e fundit nga presidenti amerikan Donald Trump, pasi nuk arriti të fitojë mbështetje të mjaftueshme për të kaluar në Kongres. Trump tha se ky projektligj duhet të tërhiqet pasi u bë e […]

Sulmi në Londër, policia arreston edhe 2 persona të tjerë
Bota

Sulmi në Londër, policia arreston edhe 2 persona të tjerë

Dy ditë më parë Londra u trondit nga një sulm terrorist, i cili tronditi qytetarët në Angli dhe jo vetëm. Mësohet se në lidhje me këtë sulm, autoritetet londineze kanë arrestuar ditën e sotme 2 persona, duke e çuar në 9 numrin e të ndaluarve. Komandanti i antiterrorizmit Mark Rowley […]

Rusi, Putin pret shefen e ekstremit të djathtë francez, Le Pen
Bota

Rusi, Putin pret shefen e ekstremit të djathtë francez, Le Pen

Presidenti rus, Vladimir Putin është takuar me kandidaten për presidente të ekstremit të djathtë, Marine Le Pen në Kremlin dhe i ka thënë asaj që Moska ka të drejt të takohet me çdo politikanë francez nëse do. Putin në takimin me Le Pen gjithashtu tha se Rusia nuk po kërkon […]

Rusi, Putin pret shefen e ekstremit të djathtë francez, Le Penn
Bota

Rusi, Putin pret shefen e ekstremit të djathtë francez, Le Penn

Presidenti rus, Vladimir Putin është takuar me kandidaten për presidente të ekstremit të djathtë, Marine Le Pen në Kremlin dhe i ka thënë asaj që Moska ka të drejt të takohet me çdo politikanë francez nëse do. Putin në takimin me Le Pen gjithashtu tha se Rusia nuk po kërkon […]

Juncker paralajmëron Trumpin: Nëse BE bie, në Ballkan nis lufta
Bota

Juncker paralajmëron Trumpin: Nëse BE bie, në Ballkan nis lufta

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker i ka kërkuar presidentit amerikan Donald Trump të mos nxisë vende të tjera të BE-së të imitojnë Brexit, pasi sipas tij shpërbërja e BE-së mund të bëhet shkak për luftë në Ballkanin Perëndimor, shkruan gazeta prestigjioze “The Financial Times” Junckeri e ka tërhequr vërejtjen […]

Ushqimet që i bëjnë mirë humorit tuaj
Ndryshe

Ushqimet që i bëjnë mirë humorit tuaj

Dieta e shumëllojshme sjell shumë përfitime për organizmin tonë. Në çdo përbërës  ka disa elementë që në shpesh nuk i dimë ose dimë shumë pak. Ndër avantazhet e shumta që sjell një dietë e përshtatshme është e mirë edhe për mirëqenien e trurit. Por ka edhe disa produkte që na […]

Sergei Lavrov paralajmëron perëndimin për situatën në Maqedoni
Bota

Sergei Lavrov paralajmëron perëndimin për situatën në Maqedoni

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, paralajmëroi vendet perëndimore kundër destabilizimit të situatës politike në Maqedoni. Komentet e tij u bënë dy ditë pas vizitës në Shkup të Komisionarit të Bashkimit Evropian Johannes Hahn, në një përpjekje për të tejkaluar bllokadën politike që u ka pamundësuar partive politike të formojnë […]

Tumori në gji, zbulohet një proteinë që ndalon zhvillimin e sëmundjes
Ndryshe

Tumori në gji, zbulohet një proteinë që ndalon zhvillimin e sëmundjes

Sipas një studimi italian, molekula 0140Cap është në gjendje të reduktojë aftësinë për përhapjen e metastazave Është zbuluar një proteinë që është në gjendje për të kufizuar rritjen e tumorit në gji dhe për të reduktuar aftësinë e përhapjes së metastazave. Bëhet fjalë për p140Cap dhe është individualizuar nga departamenti […]

Tumori në gji, zbulohet një protetinë që ndalon zhvillimin e sëmundjes
Ndryshe

Tumori në gji, zbulohet një protetinë që ndalon zhvillimin e sëmundjes

Sipas një studimi italian, molekula 0140Cap është në gjendje të reduktojë aftësinë për përhapjen e metastazave Është zbuluar një proteinë që është në gjendje për të kufizuar rritjen e tumorit në gji dhe për të reduktuar aftësinë e përhapjes së metastazave. Bëhet fjalë për p140Cap dhe është individualizuar nga departamenti […]