Day: March 29, 2017

Rusi: Patriarku Kirill fajëson intelektualët për krime kundër vendit
Bota

Rusi: Patriarku Kirill fajëson intelektualët për krime kundër vendit

Patriarku ortodoks rus, Kirill, i ka fajësuar intelektualët për të gjitha fatkeqësitë që e kanë goditur Rusinë në shekullin e 20-të. Duke folur sot në Moskë, Kirill tha se shekulli i 20-të ishte i keq për shkak të “pasojave të tmerrshme të krimeve, që intelektualët kanë bërë kundër fesë, kundër […]

Lifestyle

Më e mirë e ëma se e bija! Gjeni cila është nëna dhe vajzat

Besoni apo jo, në foto janë dy motra dhe nëna e tyre Natali (majtas), e cila është 45 vjeç! Natalia Vardel nga Australia ka një problem të veçantë – njerëzit vazhdimisht e përziejnë me vajzat e saj dhe mendojnë se këto tri femra janë motra. “Njerëzit vazhdimisht pyesin nëse jemi […]

Lindshmëria në Shqipëri bie në nivelin më të ulët në 100 vjet
Lifestyle

Lindshmëria në Shqipëri bie në nivelin më të ulët në 100 vjet

Gjatë vitit 2016, më pak se 32 mijë foshnja lindën në Shqipëri, niveli më i ulët i lindjeve të shënuar që nga vitet 1930, duke paralajmëruar për një krizë të rëndë demografike në të ardhmen e afërt. Nga Gjergj Erebara, BIRN Numri i lindjeve të regjistruara në Shqipëri gjatë vitit […]

Teknologji

Interneti/ Ja kush janë 10 faqet më të vizituara në botë

Lundrimi në internet është bërë pjesë e pandashme e përditshmërisë në kohët e sotme, por edhe një mjet përfitimi për ata që ekspozohen në rrjetin ndërkombëtar me bizneset, shërbime apo produkte. Por cilat janë faqet më të vizituara dhe të klikuara të botës? Sipas një studimi të bërë nga “World […]

Brexit, ambasadori britanik i dorëzon letrën Donald Tusk
Bota

Brexit, ambasadori britanik i dorëzon letrën Donald Tusk

Ambasadori britanik, Tim Barrow, i ka dorëzuar presidentit të Këshillit Europian, Donald Tusk, letrën për aktivizimin e nenit 50 të Traktatit të Lisbonës. “Pas 9 muajsh, Mbretëria e Bashkuar, do të dalë nga BE-ja”, – ka shkruar Tusk në “Twitter”, pasi ka marrë letrën në dorë. Me nënshkrimin e vendimit […]

Lifestyle

Mos e gjykoni nga jashtë: Kjo shtëpi të befason

Thuhet se një libër nuk duhet gjykuar nga kopertina. Edhe një shtëpi nuk duhet gjykuar nga porta. Kjo banesë kaq e bukur gjendet në Palm Springs të Kalifornisë. Ajo ka dalë në shitje për 499 mijë dollarë. Stili i saj është kaq i bukur dhe unik. Source: Lifestyle