Day: March 31, 2017

Lifestyle

Para vizitës në Shqipëri: Një histori për Çarlsin e Kamilën

Princi Çarls i Anglisë dhe Kamila, Dukesha e Kornoullit, pritet që të zbarkojnë në një vizitë në Shqipëri. Kështu njofton faqja “The Florentine”. Vizita e rëndësishme mbretërore vjen si pjesë e një turi njëjavor nëpër Europë. Çarls dhe Kamila do vizitojnë Shqipërinë, ndërsa para gjashtë vitesh, familja mbretërore shqiptare nuk […]

Shembet një urë në Atlanta, frikë mes pasagjerëve (Video)
Bota

Shembet një urë në Atlanta, frikë mes pasagjerëve (Video)

Një zjarr masiv ka shkaktuar shembjen e një ure në Atlanta, një nga më të ngarkuarat në Amerikë, duke bllokuar trafikun pikërisht në kohën e pikut dhe duke krijuar atë që autoritetet e quajtën “krizë të transportit”. Siç shkruajnë mediat e huaja, zjarri i madh është raportuar në 18:00. Kjo […]

Forca bërthamore amerikane përdor akoma … disketat
Teknologji

Forca bërthamore amerikane përdor akoma … disketat

Forca bërthamore amerikane përdor akoma një sistem kompjuterësh të viteve ’70. Besojeni ose jo, në përdorim janë akoma disketat (floppy disk). Kështu thuhet në një raport qeveritar. Sipas BBC, në raport thuhet se ky sistem i Pentagonit duhet zëvendësuar urgjentisht. Raporti thotë se taksapaguesit shpenzojnë 61 miliardë USD në vit […]

Pesë gjëra të përditshme që ndoshta po i bëni gabim
Ndryshe

Pesë gjëra të përditshme që ndoshta po i bëni gabim

Veprimet tona të përditshme janë kthyer në rutinë. Bëjmë çdo ditë të njëjtat veprime të vogla, saqë asnjëherë nuk e pyesim veten nëse jemi duke i bërë në mënyrën e duhur apo jo. Në fakt, është mirë t’u kushtojmë më shumë vëmendje këtyre gjërave, në mënyrë që të bëjmë ndryshime […]

Mbretëresha komunikon me çantë, ja sinjalet sekrete
Ndryshe

Mbretëresha komunikon me çantë, ja sinjalet sekrete

Sovranja e Britanisë, përdor lëvizjet e çantave “Launer” për t’i dhënë sinjale të qarta stafit dhe shoqëruesve Çantat e dorës “Launer, kanë një lidhje dhe rëndësi të veçantë për mbretëreshën Elizabeth, sikundër kurorat e saj prej diamanti dhe kostumet e veshjeve të qepura në mënyrë të përkryer nga stilistët e […]

Akuzat për Rusinë, Flynn: Do dëshmoj në këmbim të imunitetit
Bota

Akuzat për Rusinë, Flynn: Do dëshmoj në këmbim të imunitetit

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare, Michael Flynn, i ka thënë FBI-së dhe komisioneve parlamentare që hetojnë çështjen në lidhje me akuzat për ndërhyrje të Rusisë në zgjedhjet presidenciale, se është i gatshëm të dëshmojë në këmbim të imunitetit të tij. Flynn ishte i gatshëm të dorëhiqej, pasi i kishte fshehur zv.presidentit […]

Mosul, çmime shokuese në treg; 20 $ për 1 kg sheqer
Bota

Mosul, çmime shokuese në treg; 20 $ për 1 kg sheqer

Ata që kanë mbijetuar në Mosulin Perëndimor, në lagjet nën kontrollin e ISIS-it, jo vetëm që rrezikon të vdesë nga uria për shkak të mungesës së ushqimit, por nuk ka as para për gjërat e nevojshme, ku çmimet janë rritur shumë. Disa refugjatë, të cilët kanë arritur të arratisen, zbulojnë […]