Month: April 2017

Vdekja e pazakontë e çiftit pas 69 viteve martesë!
Lifestyle

Vdekja e pazakontë e çiftit pas 69 viteve martesë!

Ky është çifti që e bën kuptimplotë shprehjen “bashkë deri në frymën e fundit. Ata patën së bashku 69 vite martesë dhe historia e tyre e dashurisë mori fund për shkak të ikjes nga kjo. Isak Vatkin, 91 vjeç, mbajti dorën e gruas së tij Teresa 89 vjeçe, ndërsa ajo […]

Trupat amerikane, demonstrim force në kufirin Siri-Turqi
Bota

Trupat amerikane, demonstrim force në kufirin Siri-Turqi

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar mjete të blinduara në vijën kufitare mes Sirisë dhe Turqisë në një demonstrim force për të dekurajuar përleshjet mes forcave turke dhe kryengritësve kurdë të Sirisë. Kjo masë u ndërmor në një kohë kur Presidenti turk Recep Taip Erdogan ka kërcënuar të kryejë operacione të […]

Presidenti Trump mbush 100 ditët në detyrë
Bota

Presidenti Trump mbush 100 ditët në detyrë

Dje presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara mbushi 100 ditë në detyrë. Për 100 ditët, presidenti Trump renditi para një turme entuziaste një sërë veprimesh të ndërmarra, duke thënë se koha e tij në detyrë ishte “shumë interesante dhe produktive”. Ai ishte në Pensilvani për takime me përkrahësit e […]

Navalny mund të ketë pësuar dëmtim të syrit nga një sulm me ngjyrë
Bota

Navalny mund të ketë pësuar dëmtim të syrit nga një sulm me ngjyrë

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny thotë se syri i tij mund të ketë pësuar dëmtim të përhershëm pasi një sulmues i panjohur i spërkati në fytyrë një ngjyrë të gjelbër antiseptik, që njihet si “zelyonka”. Navalny ka shkruar sot se doktorët e tij besojnë se ky lëng përmbante një substancë, […]

Kjo është shenja e horoskopit që askush nuk i reziston dot
Lifestyle

Kjo është shenja e horoskopit që askush nuk i reziston dot

Mesa duket femrat e shenjës së shigjetarit janë shumë seksi në sytë e meshkujve. Kjo gjë ndodh për disa arsye. Janë pikërisht 5 gjëra seksi që ato bëjnë dhe meshkujt nuk mund t’u rezistojnë dot: Ato janë mendjehapura Një femër Shigjetar nuk do t’ju gjykojë pa ju dëgjuar më parë. […]

Turqia bllokon Wikipedian
Bota

Turqia bllokon Wikipedian

Raportues të ndryshëm turq thonë se versione në gjuhë të ndryshme të Wikpedias mund të arrihen vetëm përmes mjeteve shtesë dhe lidhjeve, VPN. Grupi i aktivistëve, Turkey Blocks që ndjek censurën e internetit në Turqi e konfirmoi bllokimin e enciklopedisë online në Twitter. Sipas tij bllokimi ka të bëjë me […]

Lifestyle

Ja si duket një sfilatë e modës në Korenë e Veriut

Është një vend që e refuzon botën perëndimore, por kjo nuk do thotë se në Korenë e Veriut nuk bëhen parada mode. Këto foto janë bërë nga Aram Pan. Ai thotë se fundet po bëhen më të shkurtra. Rrobat e sfilatës do të dalin në shitje nëpër dyqane. Source: Lifestyle

Protesta masive kundër politikave të Trump për klimën
Bota

Protesta masive kundër politikave të Trump për klimën

Dhjetëra mijëra njerëz kanë marshuar në Uashington për të dytën javë me radhë, për të kundërshtuar politikat e presidentit Donald Trump për ndryshimet klimatike dhe ambientin. Ngjarja kryesore e protestave, u organizua më 29 prill, në Uashington, ku dhjetëra mijëra persona marshuan pranë Shtëpisë së Bardhë dhe hotelit ‘Trump International […]

Shkencëtarët kinezë kontrollojnë diabetin me telefon
Ndryshe

Shkencëtarët kinezë kontrollojnë diabetin me telefon

Shkencëtarët kanë përdorur një smartfon për të kontrolluar aktivitetin e qelizave në trupin e një kafshe. Përzierja e biologjisë dhe teknologjisë, është përdorur për të kontrolluar nivelin e sheqerit në gjak tek minjtë me diabet. Ideja, e shtjelluar në revistën  Science Translational Medicine, mund të aplikohet për një varg të […]

Antidepresivët nuk e kurojnë depresionin
Ndryshe

Antidepresivët nuk e kurojnë depresionin

Vitet e fundit, depresioni është përhapur në Perëndim me një ritëm shqetësues. Por bashkë me fenomenin, po rritet edhe tregu i psikobarnave: në 50 vitet e fundit, kërkimet farmakologjike kanë prodhuar të paktën katër klasa të ndryshme antidepresivësh; pavarësisht kësaj, sëmundja që këto barna duhet të kurojnë, në këtë rast […]