Month: August 2017

SHBA mbyllin konsullatën ruse në San Francisco
Bota

SHBA mbyllin konsullatën ruse në San Francisco

Administrata e Presidentit Trump urdhëroi të enjten mbylljen e konsullatës ruse në San Francisco si dhe pakësimin e personelit në ambasadën e Rusisë në Uashington si dhe në konsullatën e saj në Nju Jork. Vendimi vjen si kundërpërgjigj ndaj dëbimit nga Rusia të diplomatëve dhe personelit tjetër diplomatik të SHBA […]

SHBA, çifti vret gruan shtatzënë për t’i marrë fëmijën
Bota

SHBA, çifti vret gruan shtatzënë për t’i marrë fëmijën

Viktima Çifti i dyshuar si vrasës Horror në SHBA. Një grua shtatzënë në muajin e tetë është vrarë në Dakota të Veriut. Prokuroria ka akuzuar një çift fqinjësh se e kanë vrarë për t’i marrë fëmijën. Savanna Marie Greywind, 22 vjeç ishte zhdukur në 19 gusht në Fargo. Në shtëpinë […]

Hjuston, dy shpërthime në një impiant kimik pas përmbytjeve
Bota

Hjuston, dy shpërthime në një impiant kimik pas përmbytjeve

Dy shpërthime janë verifikuar në impiantin kimik “Arkema” pranë Hjustonit në Teksas, i përmbytur plotësisht pas kalimit të stuhisë tropikale “Harvey”. Sipas autoriteteve, në ajër janë çliruar edhe substanca toksike: të paktën 9 persona janë shtruar në spital pas problemeve të frymëmarrjes nga çlirimi i fabrikës. Alarmi ra të enjten […]

Tragjedi në spitalin e fëmijëve në Indi, 61 të vdekur në 72 orë
Bota

Tragjedi në spitalin e fëmijëve në Indi, 61 të vdekur në 72 orë

Në harkun kohor të 72 orëve, së paku 61 fëmijë, kryesisht të sapolindur kanë gjetur vdekjen në spitalin e fëmijëve Baba Raghav Das të Gorakhpur, në Indi. Rastet e vdekjeve janë shënuar në të njëjtin spital ku në fillim të muajit gusht gjetën vdekjen dhe 70 fëmijë të tjerë. Paraprakisht […]

Mattis shikon hapësirë për diplomaci me Korenë e Veriut
Bota

Mattis shikon hapësirë për diplomaci me Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, tha se SHBA “nuk është kurrë pa zgjidhje diplomatike” në rastin e Koresë së Veriut. Ai i bëri këto komente në një takim me homologun jugkorean, Song Young-moo, në Pentagon. Komentet vijnë pasi presidenti amerikan, Donlad Trump, ka shkruar në Twitter se “bisedimet nuk […]

Dashuritë verore, 10 këshilla pas kthimit nga pushimet
Ndryshe

Dashuritë verore, 10 këshilla pas kthimit nga pushimet

Këshilla për të mbijetuar kur kthehesh në qytet, pa e transformuar shigjetën e ‘Cupid’-it në fiksim Të dashurohesh në pushime: është një klasik i shkëlqyer që nga adoleshenca e në vazhdim. Është e vështirë në fakt të kuptosh nëse ai ose ajo që të ka prekur zemrën mund të behët […]

Një në katër femra tradhton, arsyeja është se…
Lifestyle

Një në katër femra tradhton, arsyeja është se…

Siç tregojnë studimet e fundit femrat tradhtojnë më rrallë se meshkujt, por edhe ato që e bëjnë nuk janë të pakta. Statistikat thonë se një në katër femra e ka tradhtuar bashkëshortin e saj. Pakënaqësia është shkaku më i shpeshtë i tradhtisë. Pas tij vjen tundimi. Një studim shumë interesant […]

Tumoret, gjithçka që duhet të dini
Ndryshe

Tumoret, gjithçka që duhet të dini

Tumori në mushkëri Ai në mushkëri është tumori më i shpeshtë në botë, edhe në Itali. Është në ulje tek burrat dhe në rritje tek gratë, si për shembull zakoni i pirjes së duhanit, që mbetet shkaku kryesor, sigurisht jo i vetmi. Të dini se cilët janë faktorët që mund […]

“Harvey”, numri i viktimave nga përmbytjet shkon në 37
Bota

“Harvey”, numri i viktimave nga përmbytjet shkon në 37

Ka shkuar në 37 numri i viktimave të shkaktuara nga uragani “Harvey”. Autoritetet e kontesë në Harris, në të cilën ndodhet Hjustoni, qytet që është shkatërruar nga përmbytjet, kanë konfirmuar vdekjen e 6 personave të tjerë, të cilët kanë humbur jetën për shkak të stuhisë. Po ashtu mësohet se është […]