Day: September 1, 2017

Barcelonë, substancë e dyshimtë në një stacion të metrosë
Bota

Barcelonë, substancë e dyshimtë në një stacion të metrosë

Alarm në linjën 3 të stacionit të metrosë në Barcelonë, pasi makinisti i një prej vagonëve është ankuar për probleeme me frymëmarrjen. Dyshohet se një person ka hedhur në një prej sistemeve të ajrosjes një substancë kimike. Autoritetet spanjolle thonë se nuk është akoma e qarte nëse bëhet fjalë për […]

Panik në Paris, alarm terrorizmi në kullën Ejfel dhe në metro
Bota

Panik në Paris, alarm terrorizmi në kullën Ejfel dhe në metro

Ka qenë një mbrëmje e ngarkuar me tension në Paris për një alarm të dyfishtë terrorizmi. I pari, në stacionin e Eurostar, në Gare du Nord. Trenat janë bllokuar për shkak të një pakoje të dyshimtë (por u mësua vetëm pas disa orësh). Rasti i dytëm në kullën Ejfel, e […]

Gardhi kundër refugjatëve, Hungaria: Ta paguajë BE-ja
Bota

Gardhi kundër refugjatëve, Hungaria: Ta paguajë BE-ja

Kryeministri i Hungarisë kërkon t’ia kalojë Bashkimit Evropian shpenzimet për gardhin e tij në kufi, i cili synon të ndalojë refugjatët. Këtë kërkesë Orbani e ka formuluar në një letër dërguar Kryetarit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker. Në të ai kërkon një shumë prej 400 milionë eurosh. Bashkimi Evropian duhet […]

Vijon dhuna në Birmani, gati 400 të vrarë në një javë
Bota

Vijon dhuna në Birmani, gati 400 të vrarë në një javë

Rreth 370 kryengritës Rohingya dhe 13 forca të sigurisë kanë vdekur në luftimet që kanë përfshirë pjesën veriperëndimore të Birmanisë, javën e fundit, bëri të ditur ushtria e këtij vendi. Kombet e Bashkuara, në anën tjetër, njoftuan për rreth 40,000 myslimanë Rohingya që kanë kaluar kufirin nga Birmania në Bangladesh. […]

Rrëfimi i Papës: Psikanalisti hebre më ndihmoi kur isha 42 vjeç
Bota

Rrëfimi i Papës: Psikanalisti hebre më ndihmoi kur isha 42 vjeç

“Kur isha 42 vjeç, takoja një psikanalist çdo javë për 6 muaj me radhë”. Kështu zbulon Papa Françesku në një libër, ku rrëfen se është ndihmuar nga një mjek me origjinë hebreje. “Një ditë, kur ishte duke vdekur, më thirri. Jo për të marrë bekime, duke parë se ishte hebre, […]

Lifestyle

Shtatzënë mes bletëve

Fotot e shtatzënisë flasin majft për personin dhe kështu mund të themi dhe për një grua nga Ohio, e cila pozon mes bletëve që qëndrojnë mbi barkun e bebit. Emily Mueller, 33 vjeçe është në pritjen e ëmbël të fëmijës së saj të katërt dhe fotot e shtazënisë i ka […]

Teknologji

Treni supersonik kinez, me 4000 km/orë

Kina, 3 cila dallohet për gjenialitetin dhe arritjet mëse efikase në fushën e teknlologjisë, tashmë planifikon të ndërtojë një “tren fluturues”, i cili parashikohet të arrijë deri në 4000 km/orë. “Treni fluturues”, i cili do të përdoret për transport pasagjerësh, do të udhëtojë përmes një tubi vakum duke përdorur ngritjen […]

“Harvey”, të paktën 47 të vdekur nga uragani në SHBA
Bota

“Harvey”, të paktën 47 të vdekur nga uragani në SHBA

Ka shkuar në 47 bilanci i viktimave nga uragani “Harvey” në SHBA, ndërkohë që autoritetet raportojnë se janë rreth 1 milionë persona të shpërngulur nga zonat e banuara. Sipas asaj që referon Sekretari i Departamentit të Sigurisë Kombëtare, Elaine Duke, rreth 779 teksanë janë detyar të lënë shtëpitë e tyre […]