Day: September 2, 2017

Sondazhet elektorale në Gjermani: Merkel në “pole position”
Bota

Sondazhet elektorale në Gjermani: Merkel në “pole position”

Në prag të duelit televiziv mes kandidatëve për kancelar Angela Merkel CDU (aktualisht kancelare) dhe rivalit Martin Schulz (SPD) sondazhet e vendosin Merkelin në “pole-position”. Lufta elektorale tani ka hyrë në fazën e saj të nxehtë. Të dielën (03.09) zhvillohet dueli televiziv mes Angela Merkelit dhe Martin Schulzit. Kancelarja nga […]

Teksas, Trump dhe Zonja e Parë vizitojnë zonat e përmbytura
Bota

Teksas, Trump dhe Zonja e Parë vizitojnë zonat e përmbytura

President Donald Trump and Melania Trump pass out food and meet people impacted by Hurricane Harvey during a visit to the NRG Center in Houston, Saturday, Sept. 2, 2017. The Trumps will also make a stop in Lake Charles, La., to meet with people at an emergency operations center. (AP […]

Kenia, zjarr në një konvikt, digjen 7 vajza
Bota

Kenia, zjarr në një konvikt, digjen 7 vajza

Në Kryeqytetin e Kenias, Nairobi, zyrtarët thonë se 7 vajza keniane, nxënëse shkolle, vdiqën nga zjarri që ra në konviktin ku ato qëndronin. Njoftimin e dha Ministri i Arsimit, pas vizitoi shkollën e mesme Moi Girls. Ai tha se shkolla do të mbyllet për dy javë, për t’u zhvilluar hetime. […]

Vazhdojnë përpjekjet e shpëtimit pas uraganit Harvey
Bota

Vazhdojnë përpjekjet e shpëtimit pas uraganit Harvey

Presidenti Donald Trump i dërgoi një letër Kongresit të premten, duke kërkuar gati 8 miliardë dollarë ndihma për përpjekjet e ndihmave dhe rimëkëmbjes në Teksas dhe Luiziana. Kërkesa, e konsideruar vetëm një paketë e ndihmës së parë nga uragani Harvey, përfshin 7.4 miliardë dollarë për fondin e ndihmës për raste […]

Teknologji

Jahtet më mahnitës të botës mblidhen në Francë

Jahtet dhe velierat më mahnitëse të botës janë mbledhur në Francë në një event që ka për qëllim pikërisht ekspozimin e tyre. Ngjarja, tani në vitin e 27-të të saj, tërheq anijet private më luksoze nga e gjithë bota. Ato vijnë aty dhe tregojnë luksin dhe performancën e tyre, gjë […]

Trump angazhohet për reformë të OKB-së
Bota

Trump angazhohet për reformë të OKB-së

Presidenti amerikan, Donald Trump, që shpeshherë i ka kritikuar Kombet e Bashkuara, do të synoj të fitoj mbështetje për reforminin e kësaj organizate, gjatë një tubimi në selinë e OKB-së në Nju Jork më 18 të këtij muaji, kanë raportuar mbrëmë mediat. Sipas agjencive Reuters dhe AFP, vendet do të […]

Njihuni me Navalnin, blogeri i keq i pushtetit të Putinit
Ndryshe

Njihuni me Navalnin, blogeri i keq i pushtetit të Putinit

Herë pas here e kanë bërë të vdekur, të zhdukur, të lënë mënjanë, të mbingarkuar nga ofensiva e pushtetit dhe të heshtur nga censura. Por Aleksei Navalni ka treguar sërish që në Rusi ekziston një opozitë ndaj Kremlinit, ku ai është fytyra dhe mendja. “Tweet”-et e tij nga celulari i […]