Day: September 3, 2017

Gjermania, thirrje për sanksione kundër Turqisë
Bota

Gjermania, thirrje për sanksione kundër Turqisë

Kupa është mbushur plot – ky është tenori i përgjithshëm në politikën e Berlinit. Pas dy arrestimeve të reja të dy gjermanëve në Turqi, gati të gjitha partitë kanë ngritur zërin për një kurs më të ashpër kundër Turqisë. Nga shumë drejtime vijnë kritika edhe kundër Angela Merkelit për reagim […]

Birmani, dhjetëra mijëra myslimanë largohen nga dhuna
Bota

Birmani, dhjetëra mijëra myslimanë largohen nga dhuna

Afro 73 mijë pjesëtarë të komunitetit mysliman, Rohingia, janë detyruar të largohen nga dhuna në Mianmar (vend i njohur edhe me emrin Birmani) në Bangladeshin fqinj, ka njoftuar sot Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë. Kjo pakicë myslimane e ka kaluar kufirin prej shpërthimit të dhunës më 25 gusht […]

Rusia: Mbyllja e konsullatës në SHBA, një akt armiqësor
Bota

Rusia: Mbyllja e konsullatës në SHBA, një akt armiqësor

Moska po i kërkon Uashingtonit që ta rishqyrtojë urdhërin për mbylljen e tre objekteve diplomatike, duke e quajtur atë një “akt armiqësor”. Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme të Rusisë thuhet se “e konsiderojmë atë çfarë ndodhi si një akt të hapur armiqësor dhe një shkelje të rëndë të […]

Apeli i fundit i ISIS-it: Helmoni ushqimin në supermarkete
Bota

Apeli i fundit i ISIS-it: Helmoni ushqimin në supermarkete

“Helmoni ushqimin në supermarkete, duke i injektuar cianur”. Është ky “urdhri” i ri i ISIS-it për të ashtuquajturit “ujqit e vetmuar”, i cili ndodhet në pjesën e tretë të një “manuali” të drejtuar pikërisht këtyre të fundit. Sipas asaj që referon “Site” (sajt që merret me monitorimin e lajmeve të […]

Bomba e Koresë së Veriut, Trump: Bisedimet do të ishin të kota
Bota

Bomba e Koresë së Veriut, Trump: Bisedimet do të ishin të kota

SHBA-të nuk përjashtojnë asnjë hipotezë pas testit balistik koreano-verior. “Të shohim”, – ka qenë përgjigja e presidentit amerikan Donald Trump për ata që e pyesnin mbi një sulm të mundshëm kundër Phenianit. Më pas Trump ka njoftuar se ka takuar krerët ushtarakë amerikanë. “Amerika është duke konsideruar edhe mundësinë për […]

Koreja e Veriut, Trump: Bisedimet do të ishin të kota
Bota

Koreja e Veriut, Trump: Bisedimet do të ishin të kota

Presidenti amerikan, Donald Trump, nëpërmjet një postimi të sotëm në rrjetin Twitter, lidhur me provën e Koresë Veriore, ka vlerësuar se “fjalët dhe aksionet e saj vazhdojnë të jenë shumë armiqësore dhe të rrezikshme për Shtetet e Bashkuara”. Mëtutje, në një mesazh të ndarë, ai e ka përshkruar Korenë Veriore […]

Francë, rrufeja plagos 15 persona në një koncert
Bota

Francë, rrufeja plagos 15 persona në një koncert

Të paktën 15 persona janë plagosur, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, nga rrufetë që ranë në një festival muzikor në verilindje të Francës, bëjnë të ditur autoritetet zyrtare. Rrufeja shkarkoi në disa zona të vendit ku zhvillohej festivali “Vieux Canal”, në qytezën Azerailles. Të plagosurit përfshirë edhe […]

Letrat e Çërçillit për të ëmën   
Ndryshe

Letrat e Çërçillit për të ëmën  

Ka qënë një grua, ajo që ka inkurajuar gjithnjë mëndjen dhe sedrën e  Winston Churchill(Uinston Çërçill). Një grua që nuk e linte asnjëherë të dorëzohej, dhe që e frymëzoi që kur ishte ende fëmi me lavdinë. Ajo ishte nëna e tij. Janë të pafundme letrat e shkëmbyera mes tyre që […]

Jeta e hapur seksuale e Karavaxhos   
Ndryshe

Jeta e hapur seksuale e Karavaxhos  

  Mikelanxhelo Merisi, i njohur më së shumti me emrin Karavaxho një nga përfaqësuesit të më të njohur të historisë së artit Italian të Rilindjes ka pasur një jetë të trazuar. Arti I madh kërkon gjithnjë emocione të tilla, ndaj Mikelanxhelo, në rrugëtimin për të mbijetuar në vitet jo të […]