Day: September 4, 2017

Uruguaj, arrestohet “mbreti i kokainës” pas fshehjes 23-vjeçare
Bota

Uruguaj, arrestohet “mbreti i kokainës” pas fshehjes 23-vjeçare

Njëri prej shefave më të kërkuar të nëntokës në Itali, Rocco Morabito, është arrestuar në Uruguaj, pas 23 vitesh në ikje nga dënimi për lidhje me mafian, kontrabandim të drogës dhe krime të tjera serioze, ka njoftuar sot Ministria e brendshme e Italisë. Rocco Morabito, 50 vjeçar, konsiderohej personi më […]

Frankfurt, asgjësohet me sukses bomba e Luftës së Dytë Botërore
Bota

Frankfurt, asgjësohet me sukses bomba e Luftës së Dytë Botërore

Ekspertët e bombave në Frankfurt me sukses e kanë asgjësuar një bombë masive të paeksploduar nga periudha e Luftës së Dytë Botërore. Dje në mëngjes afro 60 mijë banorë është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Ishte ky evakuimi më i madh në Gjermani prej Luftës së Dytë Botërore. […]

Koreja e Jugut teston raketat e saj balistike (Foto)
Bota

Koreja e Jugut teston raketat e saj balistike (Foto)

Koreja e Jugut ka regjistruar “sinjale” relative mbi përgatitjen e lëshimit të një rakete të re balistike nga ana e Koresë së Veriut. Sipas shtypit koreano-jugor, ushtria vendase, ka nisur manovra ushtarake me raketa balistike në përgjigje të testit bërthamor nga ana e Phenianit fqinj. Ushtria ka kryer stërvitje me […]

Koreja e Veriut, SHBA-të në OKB: Masa të ashpra kundër Phenianit
Bota

Koreja e Veriut, SHBA-të në OKB: Masa të ashpra kundër Phenianit

Ambasadorja amerikane në OKB, Haley “Enough is enough, (kur është shumë është shumë)”. Kështu është shprehur ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit në OKB pas testit të gjashtë bërthamor të Phenianit. Haley ka kërkuar marrjen “e masave më të ashpra kundër regjimit […]

Një ditë në Shtëpinë e Gjetheve, mes misterit dhe tmerrit
Ndryshe

Një ditë në Shtëpinë e Gjetheve, mes misterit dhe tmerrit

“Shtëpia e Gjetheve” ishte baza e Sigurimit të Shtetit për të kryer operacionet e përgjimit në Tiranë. Kjo shtëpi sekret me një emër me tingëllim poetik fshihte brenda shumë vuajtje e tortura të kryera gjatë diktaturës. Baza e përgjimeve të Sigurimit të Shtetit Për vite të tëra „Shtëpia e Gjetheve“ […]

Zbulohet teoria e re për zhdukjen e dinozaurëve
Ndryshe

Zbulohet teoria e re për zhdukjen e dinozaurëve

Të fuqishëm dhe të egër, të armuar dhe të pasulmueshëm, dinosaurët lartësoheshin mbi çdo kafshë tjetër mbi faqen e tokës. Me luspa, kthetra dhe muskuj të fortë, këta reptilë gjigantë u zhvilluan për miliona vjet për t’u bërë zotërit e padiskutueshëm të të gjitha formave jetësore parahistorike. Po thuajse të […]

Kthesa – 40 vite pas rrëmbimit të Hanns Martin Schleyer
Ndryshe

Kthesa – 40 vite pas rrëmbimit të Hanns Martin Schleyer

Rrëmbimi dhe vrasja e presidentit të Shoqatës gjermane të Punëdhënësve, Hanns Martin Schleyer para 40 vitesh shënoi një pikë kthese për RFGJ-në. Drama për vrasjen e Schleyerit e prek Gjermaninë edhe sot. Imazhi është pjesë e ikonografisë së Republikës së atëhershme Federale të Gjermanisë, në vitin 1977 ende e re.  […]

Rimëkëmbja e Teksasit mund të kushtojë 180 miliardë dollarë
Bota

Rimëkëmbja e Teksasit mund të kushtojë 180 miliardë dollarë

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, tha se rimëkëmbja e vendit të tij, pas uraganit Harvey, mund të kushtojë 180 miliardë dollarë. Ai tha se dëmet janë më të këqija se ato që ka shkaktuar uragani Katrina, i cili ka shkatërruar Nju Orllinsin më 2005. Por, kreu i agjencisë qeveritare për […]