Day: September 6, 2017

OKB konstaton përdorimin e gazit vdekjeprurës në Siri
Bota

OKB konstaton përdorimin e gazit vdekjeprurës në Siri

Forcat e presidentit sirian, Bashar al- Assad, kanë përdorur armë kimike dhjetëra herë gjatë luftës civile në Siri, përfshirë këtu edhe sulmin vdekjeprurës në prill, thonë hulumtuesit e OKB-së për krime lufte. Raporti i fundit nga Komisioni i Kombeve të Bashkuara, është dëshmia më e fuqishme ndaj akuzave që forcat […]

Trump: Nuk është koha për bisedime me Korenë e Veriut
Bota

Trump: Nuk është koha për bisedime me Korenë e Veriut

Presidenti amerikan Donald Trump i tha Kryeministres britanike Theresa May se një hapje e bisedimeve me Korenë e Veriut nuk do të ishte alternativa më e mirë për t’i dhënë zgjidhje programit në rritje të armëve bërthamore të Phenianit. “Nuk është koha për të biseduar me Korenë e Veriut”, citohet […]

6 gënjeshtrat e famshme që gratë e martuara u thonë burrave
Lifestyle

6 gënjeshtrat e famshme që gratë e martuara u thonë burrave

Kush tha që gënjeshtrat janë të dëmshme? Ndonjëherë që një lidhje të funksionojë më së miri, herë pas here duhen thënë disa gënjeshtra të bardha. Të paktën në këtë konkluzion kanë dalë disa gra të martuara, të cilat rekomandojnë këto 6 gënjeshtra si të duhurat në një marrëdhënie të shëndetshme. […]

Lifestyle

Dikur hangar avionësh, por sot… një super-shtëpi ëndrrash

Dikur janë përdorur në Luftën e Dytë Botërore si hangarë avionësh, me skelet të dobët, që mund të ndërtohej brenda 4 orësh. Por një prej tyre sot është shndërruar në një shtëpi të mrekullueshme. Ndodhet në Essex në Angli dhe sot është një shtëpi me standarde ekologjike. Me pesë dhoma […]

Uragani Irma godet Karaibet
Bota

Uragani Irma godet Karaibet

Uragani Irma, lëvizi përmes ishujve Leeward të mërkurën, duke shkaktuar erëra të kategorisë së 5-të, stuhi të rrezikshme dhe shira përmbytës mbi Barbudan. Qendra Kombëtare Amerikane e uraganeve tha se meteorologët presin që “qendra e stuhisë jashtëzakonisht të rrezikshme” të lëvizë mbi apo afër Anguillas dhe ishujve Virgjine gjatë së […]

Barack dhe Michelle, ku kanë përfunduar Obamat?
Ndryshe

Barack dhe Michelle, ku kanë përfunduar Obamat?

Që kur ish-çifti presidencial ka lënë Shtëpinë e Bardhë, kanë qenë pothuajse gjithmonë në pushime. Relaks legjitim apo strategji? Partia Demokratike ka nevojë për të. Dhe ëndërron kandidaturën e saj Që kur ish-presidenti i ka lënë mandatin Donald Trump, kanë kaluar më shumë se shtatë muaj, ku e kemi parë […]

Zodiaku, si i përjetojnë ndryshimet 12 shenjat e horoskopit
Ndryshe

Zodiaku, si i përjetojnë ndryshimet 12 shenjat e horoskopit

Je fleksibël dhe e hapur si ujori apo ekstremisht e zakonshme si demi? “Nuk ka asgjë të pandryeshueshme përvec nevojës për të ndryshuar”, thoshte Heraklitus. Por jo të gjithë i përjetojmë ndryshimet në jetë në të njëjtën mënyrë. Reagimet ndryshojnë nga një person tek tjetri. Ka persona që i mirëpresin […]

Ukrainë: Konfirmohet kërkesa për ekstradim të Saakashvilit
Bota

Ukrainë: Konfirmohet kërkesa për ekstradim të Saakashvilit

Former Georgian President Mikheil Saakashvili meets with Ukrainian citizens in Warsaw on August 6, 2017. / AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI Autoritetet e Ukrainës kanë konfirmuar se kanë marrë kërkesën nga Gjeorgjia për ekstradim të ish-presidentit të këtij vendi, Mikheil Saakashvili. “Ukraina ka marrë kërkesë për arrestim dhe ekstradim të […]