Day: September 7, 2017

Trump Jr: Nuk kam bashkëpunuar me rusët
Bota

Trump Jr: Nuk kam bashkëpunuar me rusët

Komisioni Juridik i Senatit mori në pyetje të enjten djalin e madh të presidentit Donald Trump Jr në lidhje me ndërhyrjen ruse në fushatën presidenciale të babait të tij si dhe një takim që ai zhvilloi vitin e kaluar me një avokate të lidhur me Kremlinin. Dyshohet se avokatja do […]

Trump siguron “Ëndërrimtarët”: S’ka deportim për 6 muaj
Bota

Trump siguron “Ëndërrimtarët”: S’ka deportim për 6 muaj

Presidenti Donald Trump tha se 800 mijë emigrantët pa dokumenta të sjellë në Amerikë nga prindërit tyre në moshë të mitur, “nuk duhet t’i druhen deportimit” për gjashtë muajt e ardhshëm. Lidhur me këtë çështje Kongresi amerikan po punon për një plan që do t’i mundësonte atyre qëndrimin e përhershëm […]

Gjashtë mënyra për të ndryshuar
Lifestyle

Gjashtë mënyra për të ndryshuar

Shtatori, për shumë prej nesh është vërtetë fillimi i vitit. Pushimet janë pas krahëve tashmë dhe i kthehemi ditëve të reja, si brenda dhe jashtë shtëpisë. Përmirësimi i pamjes tonë pa ndryshuar shpirtin kuptohet, është i mundur dhe ndonjëherë ka nevojë për gjëra të vogla për tu ndjerë ndryshe. Para […]

Putin: Konflikti me Korenë Veriore të zgjidhet me diplomaci
Bota

Putin: Konflikti me Korenë Veriore të zgjidhet me diplomaci

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, përsëri ka kundërshtuar rritjen e sanksioneve ndaj Phenjanit, duke thënë se kriza rreth testeve me armë bërthamore në Korenë e Veriut mund të zgjidhet me “rrugë diplomatike”. Duke folur në një furom ekonomik në Rusi, Putini ka thënë se Phenjani nuk do t’i japë fund […]

Uragani “Irma” drejt Floridas, pasi la 10 të vdekur në Karaibe
Bota

Uragani “Irma” drejt Floridas, pasi la 10 të vdekur në Karaibe

Uragani shkatërrimtar “Irma” po i drejtohet Floridas. Autoritetet amerikane urdhëruan evakuimin e banorëve të zonave turistike bregdetare. Pasi përshkoi Karaibet, “Irma” la 10 të vdekur dhe rrafshoi ishujt e famshëm turistikë Sant Martin e Barbuda. Një “uragan nuklear” e quajti kryebashkiaku i Majemi Biçit, uraganin “Irma” që është fare pranë […]

Izraeli godet një objekt ushtarak të Sirisë
Bota

Izraeli godet një objekt ushtarak të Sirisë

Ushtria siriane tha se avionët izraelitë kanë goditur një objekt të saj në perëndim të Sirisë. Në deklaratë thuhet se disa raketa janë hedhur nga hapësira ajrore e Libanit dhe kanë goditur një lokacion pranë qytetit Masjaf, duke vrarë dy njerëz dhe duke shkaktuar dëme materiale. Ushtria po ashtu paralajmëroi […]

Nostalgjia e viteve ’80: fotot e vjetra të Romina Power me Al Banon
Ndryshe

Nostalgjia e viteve ’80: fotot e vjetra të Romina Power me Al Banon

Këngëtarja shpërndan në Instagram hitet e pabotuara në shoqërinë e burrit të saj dhe merr dhjetëra mijëra pëlqime Pas 40 vitesh nga albumi i tyre i parë bashkë, Al Bano dhe Romina Power janë rikthyer në një çift artistik të afërt, të cilët dinë të transmetojnë emocion gjithmonë në skenë. […]

Suedia refuzon t’i japë azil një afganeje 106-vjeçare
Bota

Suedia refuzon t’i japë azil një afganeje 106-vjeçare

Procedura e apelimit ende nuk ka përfunduar. Por autoritetet suedeze të imigrimit ia kanë refuzuar azilin një gruaje të vjetër. Pas arratisë së mundimshme përmes itinerarit ballkanik, atë e kërcënon dëbimi në Afganistan. Bibihal Uzbeki dhe familja e saj arritën në Suedi në vitin 2015, pasi ishin arratisur në Kundus […]

Virusi Zika, nga makth në një armë anti-kancer
Ndryshe

Virusi Zika, nga makth në një armë anti-kancer

Universiteti i Kalifornisë dhe i Uashingtonit kanë zbuluar se si virusi Zika ka aftësi për të vrarë qelizat progenitore të neuroneve dhe mund të përdoret edhe kundër kancerit Fillon një jetë e re për virusin Zika, i cili nga kërcënim alarmues për shëndetin, bëhet një armë e mundshme për të […]

Francë, policia gjen eksplozivë në një apartament jashtë Parisit
Bota

Francë, policia gjen eksplozivë në një apartament jashtë Parisit

Eksplozivë, si ata që janë përdorur më parë nga ekstremistët islamikë, janë gjetur në një apartament jashtë Parisit. Zyrtarët francezë thanë se eksplozivët mund të ishin planifikuar për sulme të mundshme. Ata thanë se kanë gjetur triperoksid triaceton, i njohur si TATP, dhe se kanë arrestuar dy të dyshuar. TATP […]