Day: September 9, 2017

Uragani Irma, eksod në Florida
Bota

Uragani Irma, eksod në Florida

Nga të dyja anët e gadishullit banorët po përgatiten për skenarin më të rrezikshëm. 5,6 milionë banorëve në zonat e evakuimit i është drejtuar thirrja e alarmit. Shumë largohen, autostradat janë bllokuar, benzina mungon. “Koha po ikën. Nëse ndodheni në një zonë evakuiimi, duhet të largoheni. Kjo është një stuhi […]

61 të vdekur nga tërmeti 8,1 ballësh në Meksikë
Bota

61 të vdekur nga tërmeti 8,1 ballësh në Meksikë

Numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi brigjet jugore të Meksikës një ditë më parë ka shkuar në të paktën 61. Një operacion masiv kërkim-shpëtimi është ndërmarrë në shtetin e epiqendrës së sizmës, Tabasko, Oaksaka dhe Çiapas, ku mendohet se ka njerëz të bllokuar nën gërmadha. Presidenti Enrique […]

Gjermania e refuzon kërkesën e Polonisë për pagesën e dëmeve të luftës
Bota

Gjermania e refuzon kërkesën e Polonisë për pagesën e dëmeve të luftës

Qeveria e Gjermanisë e ka refuzuar kërkesën e Polonisë për pagesën e 1 mijë miliardë dollarëve për dëmet e shkaktuara nga Lufta e Dytë Botërore, duke thënë se kjo çështje ishte zgjidhur në vitin 1953. Zëdhënësi i qeverisë së Gjermanisë, Steffen Seibert, tha mbrëmë se “Polonia e ka marrë një […]

Kthimi nga pushimet, stresi luftohet edhe në tryezë
Ndryshe

Kthimi nga pushimet, stresi luftohet edhe në tryezë

Problemet që na presin pas kthimit nga pushimet mund të zbuten me ushqimin e duhur dhe me një rutinë të përditshme dhe të shëndetshme Shumë e quajnë “post vacation blues” ose shumë më thjesht stresi nga kthimi: në praktikë bëhet fjalë për një seri shqetësimesh të vogla që na prekin […]

Uragani Irma i drejtohet Floridas, por shqiptarët refuzojnë të lënë shtëpitë
Bota

Uragani Irma i drejtohet Floridas, por shqiptarët refuzojnë të lënë shtëpitë

Uragani Irma ka goditur fuqishëm Kubën dhe tashmë pritet t’i drejtohet Floridas. Prej disa ditësh autoritetet në këtë vend u kanë bërë thirrje banorëve potencialisht të rrezikuar që të evakuohen, por jo gjithkush e ka dëgjuar këtë thirrje, mes tyre edhe shumë familje shqiptarësh që jetojnë në Florida. Ambasadorja e […]