Day: September 11, 2017

SHBA, vriten 7 persona në një shtëpi në Teksas
Bota

SHBA, vriten 7 persona në një shtëpi në Teksas

Shtatë persona kanë vdekur dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur në një përleshje me armë zjarri në një shtëpi në Plano, në veri të Teksasit. Viktima e tetë është një person i dyshuar si autori i mundshëm dhe i ekzekutuar nga policia. Të shtënat janë regjistruar rreth orës […]

Izrael, mediat: Raketa siriane kundër avionëve tanë
Bota

Izrael, mediat: Raketa siriane kundër avionëve tanë

Raketa siriane janë lëshuar kundër avionëve izraelitë që operonin të dielën në hapësirën ajrore libaneze. Lajmi bëhet i ditur nga televizioni izraelit “Canale 10”, i cili shton që ndryshe nga lajmet e mbërritura nga Siria, asnjë avion i shtetit hebraik nuk ka pësuar dëme. Ka qenë i menjëhershëm reagimi i […]

Koreja e Veriut kërcënon Trump: Dhimbje të mëdha nëse ka sanksione
Bota

Koreja e Veriut kërcënon Trump: Dhimbje të mëdha nëse ka sanksione

SHBA-të do ta paguajnë “çmimin e nevojshëm” dhe do të ndiejnë “dhimbjet më të mëdha e vuajtjet më të forta” nëse do të vendosin sanksione të reja dhe të rënda. Është kjo deklarata e ministrit të Punëve të Jashtme të Koresë së Veriut. Sipas burimeve diplomatike, SHBA-të do të heqin […]

Gjermani, gaz lotsjellës në aeroportin e Frankfurtit; 6 të lënduar
Bota

Gjermani, gaz lotsjellës në aeroportin e Frankfurtit; 6 të lënduar

Pasagjerë të ndryshëm në Terminalin 1 të aeroportit të Frankfurtit në Gjermani, janë ankuar për irritim të syve dhe të rrugëve të frymëmarrjes. Dyshimet e para janë se mund të jetë përdorur gaz lotsjellës. Gjashtë persona kanë mbetur të lënduar. Një zëdhënës i policisë federale, ka deklaruar: “Po hetojmë, por […]

Gjermani, sprai irritues në aeroportin e Frankfurtit; 6 të lënduar
Bota

Gjermani, sprai irritues në aeroportin e Frankfurtit; 6 të lënduar

Pasagjerë të ndryshëm në Terminalin 1 të aeroportit të Frankfurtit në Gjermani, janë ankuar për irritim të syve dhe të rrugëve të frymëmarrjes. Dyshimet e para janë se mund të jetë përdorur spraj me piper ose gaz irritues. Gjashtë persona kanë mbetur të lënduar. Një zëdhënës i policisë federale, ka […]

Përplasen dy trena në Zvicër, 27 persona të plagosur
Bota

Përplasen dy trena në Zvicër, 27 persona të plagosur

Rreth 27 persona kanë mbetur të plagosur pas përplasjes mes dy trenave në Zvicër. Incidenti është verifikuar në stacionin e Andermatt, në jug të vendit, ku një vagon është përplasur me një lokomotivë në manovër. Shtypi helvetik, raporton që rruga mes lokalitetit të Valle d’Orsera dhe Goeschenen, është mbyllur për […]

“Irma” dobësohet, por mes viktimave janë edhe dy fëmijë në Florida
Bota

“Irma” dobësohet, por mes viktimave janë edhe dy fëmijë në Florida

Uragani “Irma” ka humbur forcën dhe është kthyer në një stuhi tropikale, ndërsa po lëviz drejt Xhorxhias pas dëmeve të shkaktuara në Florida. Shpejtësia maksimale e erërave arrin deri në 110 km/h dhe autoritetet amerikane parashikojnë që do të humbasë forcë në orët e ardhshme, deri sa të shndërrohet në […]