Day: September 12, 2017

Napoli, 11-vjeçari dhe prindërit e tij bien në kraterin e vullkanit
Bota

Napoli, 11-vjeçari dhe prindërit e tij bien në kraterin e vullkanit

Një fëmijë vetëm 11 vjeç dhe prindërit e tij kanë humbur jetën tragjikisht në Napoli të Italisë, pasi kanë rënë në kraterin e një vullkani. Ngjarja e rëndë ndodhi në një zonë të ndaluar në Solfatara pranë Napolit ku ishte futur fillimisht  djali 11-vjeçar. Prindërit kishin nxituan për ta shpëtuar, […]

Ja disa arsye pse jeni beqare…
Lifestyle

Ja disa arsye pse jeni beqare…

Nëse nuk po e kuptoni ende pse keni ngelur pa një të dashur, do ishte mirë t’iu hidhnit një sy arsyeve më poshtë dhe më pas të hidheni në aksion. Jeni perfeksioniste Ndonjëherë, njerëzit janë tepër perfeksionistë kur kërkojnë një partner. Refuzojë këdo që ka qoftë edhe një të metë […]

BE akordon 120 milionë euro për Wi-Fi falas në Europë
Teknologji

BE akordon 120 milionë euro për Wi-Fi falas në Europë

Bashkimi Europian do të akordojë 120 milionë euro duke nisur nga viti 2018, për të mundësuar instalimin e mijëra kilometrave të rrjetit Wi-Fi falas kudo në Evropë, në zona publike si parqe, spitale apo biblioteka në përputhje me një tekst të miratuar sot nga ana e Parlamentit Evropian. “Ngrihet shpesh […]

Dy javë nga zgjedhjet, Gjermania rifillon dëbimet e azilantëve
Bota

Dy javë nga zgjedhjet, Gjermania rifillon dëbimet e azilantëve

Pas një ndërprerjeje disamujore këtë të martë fillon riatdhesimi i azilkërkuesve të refuzuar në Afganistan. Kritikat vijnë nga opozita dhe aktivistët për të drejtat e njeriut. Sërish një avion me azilkërkues afganë të refuzuar niset drejt Kabulit (12.09) nga aeroporti i Dyseldorfit. Me sa duket ky është një avion i […]

‘Sëmuren’ 200 pilotë, Air Berlin anulon 100 fluturime
Bota

‘Sëmuren’ 200 pilotë, Air Berlin anulon 100 fluturime

Kompania Air Berlin, e cila ka shpallur falimentim, sot ka anuluar afro 100 fluturime, pasi një numër i madh i pilotëve morën raport mjekësor, duke e dëmtuar potencialisht përpjekjen për gjetjen e investitorëve të gatshëm për ta shpëtuar këtë kompani ajrore, që është e dyta më e madhja në Gjermani. […]

Arabia Saudite parandalon një sulm terrorist në kryeqytet
Bota

Arabia Saudite parandalon një sulm terrorist në kryeqytet

Zyrtarë nga Arabia Saudite kanë bërë të ditur se kanë penguar një sulm nga Shteti Islamik, që synonte të sulmonte zyret qendrore të ministrisë së mbrojtjes të Arabisë Saudite. Zyrtarë të sigurisë kanë thënë për mediet shtetërore të Arabisë Saudite se dy persona me origjine nga Jemeni, që jetonin në […]

Operacion anti-ISIS në Turqi, arrestohen 25 persona
Bota

Operacion anti-ISIS në Turqi, arrestohen 25 persona

Forcat e antiterrorizmit turk kanë kryer një operacion “blitz” kundër dhjetëra anëtarëve të dyshuar të ISIS-it, duke arrestuar 25 prej tyre (22 nga të cilët të huaj). Ndërkohë që 3 shtetas turq akuzohen për përgatitjen e sulmeve në vend dhe rekrutimin e “luftëtarëve të huaj” për t’i dërguar në Siri […]

6 gabimet që nuk duhet të bëni kur gatuani makarona
Ndryshe

6 gabimet që nuk duhet të bëni kur gatuani makarona

Forma dhe cilësia Makarona është një nga gatimet tashmë simbol të Italisë. Ato janë prodhuar në qindra forma, dhe mund të gjesh po kaq receta për të përgatitur ato çdo ditë nga Veriu në Jug. Por, pavarësisht kësaj, janë disa gabime që vazhdohen të bëhen shpesh nga të gjithë ata […]