Day: September 13, 2017

SHBA, 1 i vrarë dhe 5 të plagosur në një shkollë në Uashington
Bota

SHBA, 1 i vrarë dhe 5 të plagosur në një shkollë në Uashington

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në një shkollë në Uashington të SHBA-së. Sipas mediave, një person ka mbetur i vrarë dhe të paktën pesë të tjerë kanë mbetur të plagosur. Autoritetet amerikane kanë deklaruar se kanë arritur të ndalojnë autorin e sulmit të armatosur, i cili ndodhet nën […]

Turqia përdor emigrantët sirianë si mjet presioni
Bota

Turqia përdor emigrantët sirianë si mjet presioni

Miliona sirianë gjenden në Turqi si refugjatë. Ata jetojnë në kushte të rënda dhe gjendja është e tensionuar. Nga kufiri turko-sirian njoftohet gjithnjë e më shpesh për keqtrajtime të refugjatëve. Një video e regjistruar kohët e fundit me celular tregon se si të rinj sirianë rrihen dhe shkelmohen nga ushtarët […]

Teknologji

Habit ‘Apple’, publikon smartphon-in e së ardhmes, ‘Iphone X’

Ndërkohë që të gjithë po prisnin “iPhone 8”, “Apple” i ka surprizuar të gjithë duke publikuar edhe një “kryevepër” tjetër. Gjiganti i kompanive celulare, “Apple” ka prezantuar mbrëmjen e sotme, “iPhone X”, “iPhone 8”, “iPhone 8 Plus” dhe “Apple Watch” seria 3. “Iphone X” është pa asnjë buton dhe krejtësisht […]

Mark Gjonaj fiton garën e demokratëve për Këshillin e Nju Jorkut
Bota

Mark Gjonaj fiton garën e demokratëve për Këshillin e Nju Jorkut

Kandidati për Këshillin e Bashkisë së Nju Jorkut, Mark Gjonaj, fitoi mbrëmë një garë të rëndësishme mes demokratëve në zgjedhjet për një qark të Bronksit, duke mposhtur rivalen më të afërt me rreth 4 për qind vota më shumë. Zoti Gjonaj, i cili aktualisht është anëtar i Asamblesë së shtetit […]

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së
Bota

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare në rritje për qasjen e saj ndaj dhunës në Mianmarin perëndimor që detyroi më shumë se 3790 […]

Lifestyle

Trendi më i ri i pasarelave është… vagina

Yjet e kanë bërë të rrugës që të ekspozojnë sa më shumë nga pjesët intime. Kjo po bëhet pjesë e zakonshme e tapetit të kuq. Por edhe dizajnerët e modës nuk po mbesin prapa. Ata kanë vendosur që vaginën ta bëjnë simbol të veshjeve të tyre. Kështu ka ndodhur në […]

Rusi, aktivisti Udaltsov arrestohet derisa protestonte në Moskë
Bota

Rusi, aktivisti Udaltsov arrestohet derisa protestonte në Moskë

Aktivisti opozitar rus, Sergei Udaltsov, është arrestuar sot në Moskë derisa protestonte para Dumës ruse, që është Dhoma e ulët e parlamentit. Bashkëshortja e Udaltsovit, Anastasia Udaltsova, ka shkruar në rrjetin Twitter se Sergei ishte marrë në një stacion të policisë. Udaltsov dhe aktivisti tjetër, Aleksei Vorontsov, ishin duke demonstruar […]

Horoskopi, çdo shenjë ka ngjyrën e saj
Ndryshe

Horoskopi, çdo shenjë ka ngjyrën e saj

Zodiaku na jep njohuri të vlefshme për të kuptuar domethënien e ngjyrave dhe për të zbuluar ato me të cilat jemi më afër Le të imagjinojmë të kalojmë rrethin zodiakal, nga dashi tek peshqit, duke përdorur të gjitha ngjyrat e ylberit: e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu, manushaqe dhe […]