Day: September 14, 2017

Koreja e Veriut lëshon një raketë mbi ishullin Hokaido, Japonia në alarm
Bota

Koreja e Veriut lëshon një raketë mbi ishullin Hokaido, Japonia në alarm

Koreja e Veriut ka kryer një tjetër test, duke lëshuar një raketë e cila ka kaluar mbi territorin japonez. Sipas agjencisë koreano-jugore të shtypit, “Yonhap”, të cilës i janë referuar mediat ndërkombëtare, testi është realizuar në kryeqytetin Phenian. Raketa ka fluturuar rreth 3.700 km dhe është përplasur në Paqësorin e […]

BE vazhdon sanksionet kundër zyrtarëve rusë
Bota

BE vazhdon sanksionet kundër zyrtarëve rusë

Bashkimi Europian ka vazhduar edhe për gjashtë muaj sanksionet kundër zyrtarëve të Rusisë dhe separatistëve pro-rusë në Ukrainë. Ministrat e Brendshëm të 28 vendeve anëtare të BE-së, gjatë takimit në Bruksel, kanë vendosur për vazhdimin e tyre deri në mars të vitit 2018. Afati i tyre do të skadonte të […]

Atentat i dyfishtë në Irak, 45 të vdekur dhe 80 të plagosur
Bota

Atentat i dyfishtë në Irak, 45 të vdekur dhe 80 të plagosur

Të paktën 45 persona kanë mbetur të vrarë dhe 80 të tjerë të plagosur në jug të Irakut në një atentat të dyfishtë, sipas asaj që raportojnë autoritetet lokale të cituara nga mediat. Mes viktimave ka pelegrinë të ndryshëm iranianë. Një komando me persona të armatosur, ka sulmuar një restorant, […]

Katër tipet e përdoruesve të Facebook
Teknologji

Katër tipet e përdoruesve të Facebook

Rrjeti mjaft i përdorur social është shumë më shumë për përdoruesit e tij se sa një kompani. Disa e përdorin për të mbajtur kontakte me njerëz të largët, dhe të tjerë për të promovuar punët e tyre. Një studim i ri i publikuar në International Journal of Virtual Communities and […]

Zjarr në një shkollë fetare në Malajzi, 25 viktima
Bota

Zjarr në një shkollë fetare në Malajzi, 25 viktima

Të paktën 25 persona,pjesa më e madhe djem, kanë gjetur vdekjen në një zjarri që shpërtheu në shkollën e tyre fetare. Ngjarja tragjike ndodhi në Kuala Lumpur të Malajzisë. Lajmi është bërë i ditur nga shërbimet zjarrfikëse malazeze. Flakët  nisën në orët e para të mëngjesit të sotëm në godinën […]

Manovra ushtarake ruso-bjelloruse shqetëson Perëndimin
Bota

Manovra ushtarake ruso-bjelloruse shqetëson Perëndimin

Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Aleksander Fomin pak para fillimit të manovrës ushtarak Rusia dhe Bjelloruria kanë filluar manovrën e zgjeruar, të kritikuar në shkallë ndërkombëtare, me emrin “Sapad” – Perëndimi. Në këtë manvoër do të ushtrohen ushtarët për konfliktet moderne, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes në Moskë. “Trajnimi ka […]

Djali i ish-trafikantit të drogës, Pablo Escobar: Mos bëni si babai im!
Ndryshe

Djali i ish-trafikantit të drogës, Pablo Escobar: Mos bëni si babai im!

Pablo Eskobar, me djalin e tij Në një intervistë ekskluzive për “Tustyle” djali i një nga narkotrafikantëve më të famshëm dhe më të përgjakshëm të botës, kujton fëmijërinë  e tij me bosin kolumbian “Pavarësisht se ishte një vrasës i pamëshirshëm, paardoksalisht, ai ishte një baba i mirë”. Juan Pablo Escobar […]

Koreja e Veriut: Do fundosim Japoninë, SHBA-të do kthehen në rrënoja
Bota

Koreja e Veriut: Do fundosim Japoninë, SHBA-të do kthehen në rrënoja

Koreja e Veriut ka kërcënuar se “do të fundosë” Japoninë me një sulm bërthamor dhe t’i kthejë SHBA-të në “rrënoja”. Ky është provokimi i radhës nga Pheniani, i cili ka premtuar një përshkallëzim të tensionit në gadishull, pas vendimit të fundit të Kombeve të Bashkuara për të vendosur sanksione të […]