Day: September 15, 2017

Kërcënimi i Koresë së Veriut, SHBA: Kemi një opsion ushtarak
Bota

Kërcënimi i Koresë së Veriut, SHBA: Kemi një opsion ushtarak

“Ka një opsion ushtarak” kundër Koresë së Veriut në tryezën e Shtëpisë së Bardhë. Lajmi bëhet i ditur nga këshilltari i sigurisë kombëtare të administratës Trump, gjenerali H.R.McMaster, i cili ka nënvizuar që problemi i kërcënimit nga ana e Phenianit nuk “është mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, por mes […]

Testi raketor i Koresë së Veriut përçan fuqitë botërore
Bota

Testi raketor i Koresë së Veriut përçan fuqitë botërore

Prova e fundit raketore e Koresë Veriore ka ndarë në qëndrime fuqitë botërore, të cilat, vetëm pak ditë më parë, kanë miratuar sanksione të reja kundër Phenjanit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. SHBA tha se barra e reagimit ndaj Koresë së Veriut duhet të bie mbi Kinën, […]

Bomba në Londër, ISIS merr përsipër shpërthimin në metro
Bota

Bomba në Londër, ISIS merr përsipër shpërthimin në metro

Agjencia e lajmeve të grupit xhihadist, Shteti Islamik, ka publikuar një deklaratë për marrjen e përgjegjësisë së sulmit. “ISIS ka marrë përsipër vendosjen e bombës në metronë e LOndrës”, – thuhet në njoftimin e publikuar nga sajti “Site”,i cili monitoron propagandë xhihadiste në ueb. Shpërthimi, i konsideruar nga policia si […]

ISIS godet në Londër, frikë për një tjetër sulm terrorist në Britani
Bota

ISIS godet në Londër, frikë për një tjetër sulm terrorist në Britani

Agjencia e lajmeve të grupit xhihadist, Shteti Islamik, ka publikuar një deklaratë për marrjen e përgjegjësisë së sulmit. “ISIS ka marrë përsipër vendosjen e bombës në metronë e Londrës”, – thuhet në njoftimin e publikuar nga sajti “Site”,i cili monitoron propagandë xhihadiste në ueb. Policia është vënë në kërkim të […]

Surpriza që lumturoi vajzën, por alarmoi fqinjët
Lifestyle

Surpriza që lumturoi vajzën, por alarmoi fqinjët

Ishte ditëlindja e saj dhe zgjimi nga gjumi e gjeti me një surprizë mjaft të veçantë në dritare. Rusja Elena u zgjua nga tingujt e muzikës që vinin nga përtej xhamit të dritares, në katin e pestë të pallatit në Biisk të Rusisë. Por kur ajo u afrua zbuloi surprizën […]

Londër, 29 të plagosur nga shpërthimi në metro, policia: Terrorizëm
Bota

Londër, 29 të plagosur nga shpërthimi në metro, policia: Terrorizëm

Konfirmohet se është një atentat terrorist shpërthimi në metronë e Londrës, i cili ka shkaktuar 29 të plagosur në stacionin, “Parsons Green”. Lajmi është bërë i ditur nga “Scotland Yard”, i cili sqaron se shpërthimi që ka shkaktuar edhe një zjarr, ka nodhur nga një kontenitor i bardhë i braktisur […]

Londër, 22 të plagosur nga shpërthimi në metro, policia: Terrorizëm
Bota

Londër, 22 të plagosur nga shpërthimi në metro, policia: Terrorizëm

Konfirmohet se është një atentat terrorist shpërthimi në metronë e Londrës, i cili ka shkaktuar 22 të plagosur në stacionin, “Parsons Green”. Lajmi është bërë i ditur nga “Scotland Yard”, i cili sqaron se shpërthimi që ka shkaktuar edhe një zjarr, ka nodhur nga një kontenitor i bardhë i braktisur […]

Paris, ulërin fraza për Allahun dhe sulmon një ushtar në metro
Bota

Paris, ulërin fraza për Allahun dhe sulmon një ushtar në metro

Ka sulmuar një ushtar në metronë e Parisit, duke ulëritur fraza që kishin të bënin me Allahun, por është ç’armatosur dhe është bllokuar nga vetë ushtarët që ishin në shërbim. Episodi që është mbyllur pa të plagosur, ka ndodhur në stacionin qendror të Chatelet, ku një njeri i armatosur me […]

Sonda “kamikaze”
Teknologji

Sonda “kamikaze”

Pas një misioni 13-vjeçar e një kosto prej 4 miliardë dollarësh, sonda hapësinore Cassini, të cilës po i mbaron karburanti, do të vetëshkatërrohet me një lëvizje të fundit drejt Saturnit. Ajo do të hyjë në atmosferën e planetit të unazave me një shpejtësi prej 120,000km/h dhe do të bëhet copash. […]

Tillerson në Britani, për bisedime mbi Korenë e Veriut dhe Libinë
Bota

Tillerson në Britani, për bisedime mbi Korenë e Veriut dhe Libinë

Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson takohet sot në Londër me zyrtarë britanikë dhe francezë për të diskutuar shtimin e presionit mbi Korenë e Veriut për programin bërthamor. Takimi do të jetë pjesë e një sesioni rreth situatës politike në Libi. Zoti Tillerson u takua fillimisht me kryeministren e Britanisë […]