Day: September 16, 2017

Schulz: Nuk jam i gatshëm të gjunjëzohem para Erdoganit
Bota

Schulz: Nuk jam i gatshëm të gjunjëzohem para Erdoganit

Në intervistën ekskluzive me Deutsche Wellen, kandidati për kancelar i socialdemokratëve, Martin Schulz, flet se në rast nevoje do të prishte marrëveshjen me Turqinë për refugjatët. Ai sulmon edhe kancelaren Merkel. Gati një javë para zgjedhjeve të Bundestagut, kandidati për kancelar i SPD-së, Martin Schulz ka shprehur kritika të forta […]

Kina dhe Rusia: SHBA-ja t’i përgjigjet Koresë së Veriut me bisedime
Bota

Kina dhe Rusia: SHBA-ja t’i përgjigjet Koresë së Veriut me bisedime

Kina dhe Rusia kanë refuzuar thirrjen e Shteteve të Bashkuara, që të marrin “aksione direkte” për të parandaluar testimin nuklear dhe raketor të Koresë së Veriut. Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vasily Nebenzya, tha se Rusia do të përforcojë sanksionet e ngarkuara nga Kombet e Bashkuara këtë javë, […]

Sulmi terrorist në Londër, arrestohet një 18-vjeçar 
Bota

Sulmi terrorist në Londër, arrestohet një 18-vjeçar 

Një 18-vjeçar është arrestuar në Britani në lidhje me bombën e vendosur një ditë më parë në stacionin metropolitan të Londrës, që la të plagosur 30 persona. I dyshuari është ndaluar në zonën portuale të lokalitetit të Doverit, nga agjentët e policisë së Kentit dhe po mbahet në stacionin policor […]

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Londër
Bota

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Londër

Militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), kanë marrë përgjegjësinë për sulmin në Londër, të cilin policia londineze e cilësoi si sulm “terrorist” me bombë.. Grupi ekstremist e ka bërë njoftimin në një deklaratë, të publikuar nga agjencia propaganduese Amaq. Policia në Londër ka njoftuar se një pajisje “ekplozive e […]

Lifestyle

Fotot e shfrenimit: A ishte kjo vera më e çmendur?

Fundjava duket premtuese për të kaluar edhe ca momente në plazh. Megjithatë vera është në fund dhe duhet theksuar se ato ditë na kanë dhuruar momente fantastike. Sidomos të rinjtë janë shfrenuar në argëtim. Këto foto tregojnë se përse Ibiza ishte vendi i çmendurive. Fotot janë postuar nga Daily Star. […]

Kafeina zvogëlon rrezikun e vdekjes tek gratë me diabet
Ndryshe

Kafeina zvogëlon rrezikun e vdekjes tek gratë me diabet

Studimi, -66% me dy filxhan kafeje në ditë, burrat nuk kanë të njëjtin përfitim Kafeina zvogëlon rrezikun e vdekjes tek gratë me diabet: ata që pinë rregullisht kafe ose çaj, jetojnë më gjatë në krahasim me gratë e sëmura që nuk i konsumojnë ato, por një gjë e tillë nuk […]

Të mbash rregull, një mision i pamundur apo shkencë?
Ndryshe

Të mbash rregull, një mision i pamundur apo shkencë?

Japonezët e bëjnë atë një kult, por një shtëpi e organizuar dhe racionale mund të ndryshojë jetën Shtëpitë po bëhen gjithnjë e më të vogla dhe ato po “fluturojnë” lehtësisht në objekte të të gjitha llojeve. Por sa nga këto janë me të vërtetë të nevojshme apo së paku të […]

Testi raketor i Koresë së Veriut ndan fuqitë botërore
Bota

Testi raketor i Koresë së Veriut ndan fuqitë botërore

Prova e fundit raketore e Koresë Veriore ka ndarë në qëndrime fuqitë botërore, të cilat, vetëm pak ditë më parë, kanë miratuar sanksione të reja kundër Phenjanit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. SHBA tha se barra e reagimit ndaj Koresë së Veriut duhet të bie mbi Kinën, […]