Day: September 17, 2017

Palestinë, Hamas-i pranon kushtet e AKP-së për pajtim
Bota

Palestinë, Hamas-i pranon kushtet e AKP-së për pajtim

Kthesë në procesin e pajtimit, të ndërmjetësuar nga Egjipti, mes Hamasit dhe Autoriteteve kombëtare palestineze, të kontrolluar nga Al-Fatah i presidentit Abu Mazen. Dhjetë vjet nga konflikti, Hamasi, i cili nga 2007 kontrollon Rripin e Gazës, ka deklaruar se ka pranuar plotësisht kushtet e vendosura nga kundërshtari politik për një […]

SHBA, përleshje për lirimin e policit që vrau djalin me ngjyrë
Bota

SHBA, përleshje për lirimin e policit që vrau djalin me ngjyrë

Përleshjet e reja mes policisë dhe manifestuesve kanë zgjatu shumë për të dytën natë me radhë në St. Luis në Mizouri, ku qindra persona kanë zbritur në shesh kundër lirimit të një ish-agjenti të bardhë për vrasjen në vitin 2011 të një djali me ngjyrë, të cilin e kishte qëlluar […]

Koreja e Veriut, Trump ironizon Kim Jong-un: Njeriu i raketave!
Bota

Koreja e Veriut, Trump ironizon Kim Jong-un: Njeriu i raketave!

“Kam biseduar me presidentin koreano-jugor, Moon Jae-in dhe e pyeta si është “Njeriu i Raketave” (Kim Jong-un)”. Presidenti amerikan ka ironizuar diktatorin komunist të Phenianit dhe tregon detaje nga biseda me homologun e tij koreano-jugor. “Në Korenë e Veriut po formohen radhë të gjatë për karburant, Sa keq!”, – ka […]

Klima, SHBA nuk ka ndryshuar qëndrim për marrëveshjen
Bota

Klima, SHBA nuk ka ndryshuar qëndrim për marrëveshjen

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se nuk ka ndryshim të vendimit të SHBA-së, për t’u tërhequr nga Marrëveshja Klimatike e Parisit. “Nuk ka pasur ndryshim të qëndrimit nga Shtetet e Bashkuara mbi Marrëveshjen e Parisit”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë, me 16 shtator. “Ashtu siç e ka […]

Francë, 4 turiste amerikane sulmohen me acid në fytyrë
Bota

Francë, 4 turiste amerikane sulmohen me acid në fytyrë

Katër turiste amerikane kanë mbetur viktimë të një sulmi me acid në stacionin e trenave në Marsejë në Francë. Policia marsejeze bën me dije se është arrestuar një grua si autore e dyshuar e sulmit. Sipas gazetës “La Provence”, nuk bëhet fjalë për një sulm me karakter terrorist. Të dëmtuarat […]

Disa këshilla për divorcin dhe martesën
Ndryshe

Disa këshilla për divorcin dhe martesën

Sot, kudo në botë, njerëzit janë në kërkim të marrëdhënieve të qëndrueshme dhe të mbushura me përmbajtje. Miti i dashurisë romantike vazhdon të mbahet si ideal nga miliona njerëz, por në të njëjtën kohë një brez i ri djemsh dhe vajzash kanë bindjen se revolucioni seksual është çelësi i vetë […]

Laureta Meçi, një Marilyn Monro shqiptare
Ndryshe

Laureta Meçi, një Marilyn Monro shqiptare

Ajo është krahasuar me Marlyn Monron, jo vetëm për tiparet e bukura por dhe për mënyrën e interpretimit. Quhet Laureta Meçi, ka pak që I ka kaluar të 40-tat, por vijon të jetë nëqendër të mediave ndërkombëtare.Shqiponja dykrenare përbri emrit të Laureta Meçit, në websitine saj zyrtar tregon qartë prejardhjen […]

Arrestohet autori i dytë i sulmit në metronë e Londrës
Bota

Arrestohet autori i dytë i sulmit në metronë e Londrës

Një person i dytë është arrestuar në lidhje me sulmin e së premtes në një stacion trenash të Londrës. Policia thotë se ka arrestuar një 21-vjeçar në Hounslow, në perëndim të kryeqytetit britanik, gjatë natës së të shtunës, pas dyshimeve për shkelje që kanë të bëjnë me terrorizmin. Një 21-vjeçar […]