Day: September 18, 2017

“Ryanair”, anulohen fluturimet për 400 mijë pasagjerë
Bota

“Ryanair”, anulohen fluturimet për 400 mijë pasagjerë

Anulimet e fluturimeve të avionëve të kompanisë “Ryanair” do të përfshijnë 400 mijë pasagjerë. Kështu ka sqaruar shefi i kompanisë “low cost” irlandeze, Michael O’Leary, sipas asaj që raporton agjencia “Bloomberg”. Kompania saktëson që kërkesat e rimbursimit do të mbërrijnë deri në 20 milionë euro. “Ryanair” do të publikojë të […]

Azerbajxhan, dënohet me 8 vjet burg gazetari i njohur kritik ndaj qeverisë
Bota

Azerbajxhan, dënohet me 8 vjet burg gazetari i njohur kritik ndaj qeverisë

Një gjykatë në Azerbajxhan ka dënuar me tetë vjet burgim një gazetar të njohur për kritika ndaj qeverisë. Gjykata e Krimeve Serioze në qytetin Shaki ka shpallur Elcin Ismayillin fajtor për zhvatje dhe keqpërdorim të detyrës. Ismayilli është arrestuar në muajin shkurt, pasi një zyrtar i Departamentit për Kulturë dhe […]

“Skoda” dhe “Scania”, një pjesë e historisë shqiptare! (Foto)
Ndryshe

“Skoda” dhe “Scania”, një pjesë e historisë shqiptare! (Foto)

Dikur ato emociononin çdo mashkull në Shqipërinë super të izoluar e pavarësisht emërimit zyrtar të agjensisë, njihesin si ALBANIA. Kryenin një volum vërtetë të madh transporti dhe puna me to u besohej vetëm personave tepër të aftë profesionalisht dhe mbi të gjitha: të sprovuar nga biografia. Foto që po sjell […]

Charles prish traditën: Si mbret, nuk do të jetoj në “Buckingam Palace”
Bota

Charles prish traditën: Si mbret, nuk do të jetoj në “Buckingam Palace”

Princi Charles, ka njoftuar vendimin e tij për të hequr dorë, pasi të ketë zbritur nga froni dhe të jetë bërë mbret, nga rezidenca historike në “Buckingam Palace”. Djali i parë i mbretëreshës Elisabeth II, ka ndër mend të thyejë traditën dhe të vazhdojë të jetojë në “Clarence House”. Pallati […]

Atentati në Londër, publikohet fotoja e të arrestuarit të dytë
Bota

Atentati në Londër, publikohet fotoja e të arrestuarit të dytë

I riu i dytë, i dyshuar për sulmin në metronë “Parsons Green” në Londër, quhet Yahyah Farroukh. Lajmi bëhet i ditur nga “SkyNews”, duke saktësuar që ndryshe nga rasti i të ndaluarit të parë, një 18-vjeçar i dyshuar si autor i vendosjes së materialit shpërthyes dhe që nuk iu publikua […]

Gratë iraniane diskriminohen edhe në futboll
Ndryshe

Gratë iraniane diskriminohen edhe në futboll

Tifozet siriane janë lejuar të marrin pjesë në ndeshjen Siri-Iran, që u zhvillua në stadiumin ‘Azadi’ në Teheran më 5 shtator. Në Iran janë vënë re standarde të dyfishta, kur autoritetet atje u kanë lejuar grave me shtetësi të huaj të ndjekin futbollin e meshkujve, ndërsa grave iraniane ua kanë […]

Ishujt Karaibe pritet të goditen edhe nga uragani “Maria”
Bota

Ishujt Karaibe pritet të goditen edhe nga uragani “Maria”

Një stuhi e fuqishme po shkon drejt ishujve Karaibe – më pak se dy javë pasi uragani Irma kaloi nëpër këtë rajon me efekt shkatërrues. Parashikuesit e motit thanë se stuhia “Maria” është shndërruar në uragan dhe do të godasë ishujt Lliuord mbrëmjen e sotme. Të dielën, Maria ka qenë […]

Heqja e monumenteve të konfederatës
Ndryshe

Heqja e monumenteve të konfederatës

Tubimi i nacionalistëve të bardhë që u mbajt muajin e kaluar në Sharlotsvill të Virxhinias, rigjallëroi në shumë shtete amerikane debatin për heqjen e monumenteve të Luftës Civile. Për disa, këto monumente simbolizojnë një pjesë të historisë amerikane, ndërsa për të tjerë janë një kujtesë e përhershme e supremacisë së […]