Day: September 21, 2017

Trump sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut
Bota

Trump sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se me 21 shtator do të njoftojë rreth sanksioneve të reja kundër Koresë së Veriut, pasi SHBA-ja dhe aleatët po i bëjnë presion të vazhdueshëm Phenianit që të braktisë programin e armëve bërthamore. “Koreja e Veriut do të përballet me më shumë sanksione”, […]

Fjalimi i Trump në OKB, Koreja e Veriut: Si të lehurat e një qeni!
Bota

Fjalimi i Trump në OKB, Koreja e Veriut: Si të lehurat e një qeni!

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Yong-ho, e cilësoi fjalimin e presidentit amerikan, Donald Trump, në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, si “zhurmë të një qeni që leh”. Trump ka thënë se ai “do ta shkatërrojë tërësisht” Korenë e Veriut, nëse ajo paraqet kërcënim për SHBA-në […]

Në tavolinën e mbretëreshës, 8 ushqimet që Elizabeta nuk i ha kurrë
Ndryshe

Në tavolinën e mbretëreshës, 8 ushqimet që Elizabeta nuk i ha kurrë

Makarona dhe patate Ndryshe nga bashkëshorti Filippo, adhurues pas kuzhinës, Mbretëresha Elizabeta II nuk jeton për të ngrënë, por e kundërta: preferon pjesë të vogla. I vetmi përjashtim: çokollata, për të cilën ajo ka një pasion të vërtetë. Siç tregon Darren McGrady, për më shumë se 15 vjet, kuzhinieri i […]

Filipine, Duterte: Nëse im bir trafikon drogë, meriton vdekjen
Bota

Filipine, Duterte: Nëse im bir trafikon drogë, meriton vdekjen

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka thënë se nëse akuzat ndaj djalit të tij për trafik të drogës do të rezultojnë të vërtetë do ta ndëshkojë dhe policia që do të kujdeset për ekzekutimin do të jetë imun nga çdo aksion penal. Paolo Duterte është marrë nën hetim, me akuzën […]

Njihuni me 10 sëmundjet më të “dhimbshme” të njeriut
Ndryshe

Njihuni me 10 sëmundjet më të “dhimbshme” të njeriut

Guri në veshka dhe dhimbje koke, por jo vetëm. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar në përvojën dhe dëshmitë e pacientëve. Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërime dhe medikamente që ndihmojnë. Pas operacionit Pozita 10: neuropatia […]

Tension në Barcelonë, përleshje mes protestuesve dhe policisë
Bota

Tension në Barcelonë, përleshje mes protestuesve dhe policisë

Tension gjatë mbrëmjes së djeshme mes protestuesve katalanas dhe policisë, pas “grushtit” të fundit nga ana e Madridit, i cili sekuestroi thuajse 10 milionë skeda elektorale për referendumin mbi pavarësinë e Katalonjës, duke arrestuar edhe 14 funksionarë të qeverisë autonome lokale. Gjatë natës, thuajse 40 mijë persona kanë zbritur në […]

Lifestyle

Dikur ishte një bordello, tani shihni transformimin…

Nëse do vinit në këtë vend në fillim të shekullit të shkuar, do habiteshit me shfrenimet seksuale. Aty ishte një nga bordellot më të njohura në Tasmani. Por tashmë kjo zonë e braktisur në Hobart, kryeqytetin e Tasmanisë është transformuar plotësisht. Ajo që njihej si “Shtëpia blu”, tani është një […]