Day: September 23, 2017

Kina forcon sanksionet ndaj Koresë së Veriut
Bota

Kina forcon sanksionet ndaj Koresë së Veriut

Kina njoftoi të shtunën se do të kufizojë eksportet e produkteve të naftës në Korenë e Veriut për të përmbushur sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara lidhur me programet për zhvillimin bërthamor dhe të raketave të Phenianit. Ministria kineze e Tregtisë tha në një deklaratë në faqen […]

Lifestyle

Kur pesha s’ka lidhje me dashurinë. Këto foto thyen kufijtë

Një çift të rinjsh të cilët kanë preferuar të mbeten anonim, kanë realizuar një set fotografik që në vetëm pak orë pas publikimit online, është bërë viral. Në foto shihet një vajzë mbi peshë e cila qëndron gjysmë e zhveshur mbi të dashurin e saj. Këto foto nuk u realizuan […]

Tërmet tjetër trondit Meksikën
Bota

Tërmet tjetër trondit Meksikën

Katër ditë pas tërmetit të fuqishëm me 300 të vdekur në Meksikë, ky vend goditet nga një tërmet i ri. Në kryeqytetin milionësh meksikan banorët vrapuan menjëherë në rrugë. Epiqendra e tërmetit së shtunës (23.09) ndodhej në jug të vendit, në qytetin Ixtepec në shtetin federal, Oaxaca, sipas të dhënave […]

Tërmet në Korenë e Veriut, dyshohet për shpërthim të nëndheshëm
Bota

Tërmet në Korenë e Veriut, dyshohet për shpërthim të nëndheshëm

Fqinjët e Koresë së Veriut thanë sot se kanë zbuluar një tërmet prej 3.4 ballësh pranë sipërfaqes së tokës në Korenë e Veriut. Koreja e Jugut dhe Kina nuk janë të njëjtit mendim në se tërmeti ka qenë natyral. Tërmete të mëparshme në Korenë e Veriut kanë treguar se atje […]

Kush po e sheh profilin tim në Facebook?
Teknologji

Kush po e sheh profilin tim në Facebook?

Të gjithë duan të dinë se kush ua shikon profilin në “Facebook,” por fatkeqësisht zyrtarë të gjigandit të rrjeteve sociale kanë qenë të prerë se nuk kanë në plane që të prezantojnë një opsion të tillë. Mirëpo ka shumë aplikacione të tjera të rreme të cilat qarkullojnë dhe njerëzit mendojnë […]

Irani sfidon SHBA, teston raketën balistike
Bota

Irani sfidon SHBA, teston raketën balistike

Irani thotë se e ka kryer me sukses një test raketor balistik, përkundër vërjejtjeve të Uashingtonit. Transmetuesi shtetëror iranian, IRIB, ka dhënë pamje të lëshimit të raketës, Khorramshahr, që së pari ishte zbuluar në paradën ushtarake të profilit të lartë gjatë ditës së djeshme. “Kjo është raketa e tretë iraniane […]