Day: September 25, 2017

Merkel: Partia nacionaliste, pa ndikim në politikën e jashtme
Bota

Merkel: Partia nacionaliste, pa ndikim në politikën e jashtme

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se partia nacionaliste që hyri në parlament nga zgjedhjet e djeshme nuk do të ketë ndonjë ndikim në politikën e jashtme, në atë evropiane dhe në çështjet e refugjatëve. Alternativa për Gjermaninë (AFD) zuri vendin e tretë në zgjedhje pas një fushate që u përqendrua […]

Vritet një gjeneral rus në Siri, Rusia akuzon SHBA-të
Bota

Vritet një gjeneral rus në Siri, Rusia akuzon SHBA-të

Ministria e mbrojtjes e Rusisë thotë se njëri prej gjeneralëve të vet, që shërbente si këshilltar i trupave të qeverisë së Sirisë, është vrarë në pjesën lindore të Sirisë, ka raportuar agjencia shtetërore ruse e lajmeve, TASS. Ministria tha mbrëmë se gjenerali Valery Asapov, “ishte në një pikë komanduese të […]

Imunoterapia – metodë e re për të luftuar kancerin
Ndryshe

Imunoterapia – metodë e re për të luftuar kancerin

Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin. Imunoterapia është një metodë që e ndihmon pacientin të luftojë kancerin përmes sistemit të mbrojtjes natyrore të trupit. Kjo metodë është shpresë-dhënëse dhe ka dhënë rezultate, por nuk është funksionale për të gjithë. […]

Rriten tensionet, Koreja e Veriut: Trump na ka shpallur luftë
Bota

Rriten tensionet, Koreja e Veriut: Trump na ka shpallur luftë

Ministri i Jashtëm i Kim Jong-un ka deklaruar se Donald Trump i ka shpallur luftë Koresë së Veriut. Ri Yong-ho këmbënguli se të gjitha opsionet janë në tryezë për Phenianin dhe se kombit të tij i rezervohet e drejta për të reaguar, duke përfshirë goditjen e sulmuesve strategjikë amerikanë edhe […]

Ashpërsohen tensionet, Koreja e Veriut: Donald Trump na ka shpallur luftë
Bota

Ashpërsohen tensionet, Koreja e Veriut: Donald Trump na ka shpallur luftë

Ministri i Jashtëm i Kim Jong-un ka deklaruar se Donald Trump i ka shpallur luftë Koresë së Veriut. Ri Yong-ho këmbënguli se të gjitha opsionet janë në tryezë për Phenianin dhe se kombit të tij i rezervohet e drejta për të reaguar, duke përfshirë goditjen e sulmuesve strategjikë amerikanë edhe […]

Ashpërsohen tensionit, Koreja e Veriut: Donald Trump na ka shpallur luftë
Bota

Ashpërsohen tensionit, Koreja e Veriut: Donald Trump na ka shpallur luftë

Ministri i Jashtëm i Kim Jong-un ka deklaruar se Donald Trump i ka shpallur luftë Koresë së Veriut. Ri Yong-ho këmbënguli se të gjitha opsionet janë në tryezë për Phenianin dhe se kombit të tij i rezervohet e drejta për të reaguar, duke përfshirë goditjen e sulmuesve strategjikë amerikanë edhe […]

Pse nuk duhet të flesh i inatosur…
Lifestyle

Pse nuk duhet të flesh i inatosur…

Njerëzit e martuar thonë gjithmonë: mos u shtrini për të fjetur kur jeni ende të inatosur. Kjo këshillë duket se nuk është vetëm për hir të marrëdhënies burrë-grua, por ka edhe anën e vet shëndetësore. Një kërkim i ri shkencor ka dalë në përfundimin se të biesh për të fjetur […]

Kurdistan, referendum për pavarësinë nga Iraku. Turqia dhe Irani kundër
Bota

Kurdistan, referendum për pavarësinë nga Iraku. Turqia dhe Irani kundër

Janë hapur në Kurdistanin irakian votimet për referendumin historik mbi pavarësinë nga Baghdadi. Pasojat e votimeve mund të rezultojnë të paparashikueshme, si pë Irakun, ashtu edhe për shtetet e tjera të rajonit, duke filluar që nga Turqia. Në votime janë thirrur 5.3 milionë zgjedhës kurd, të shpërndarë në tre provinca […]

Lifestyle

Ja ku vjen infermierja më seksi në botë…

Ajo është e njohur për format e saj. Megjithatë në jetën e përditshme, Lauren Drain është infermiere. Por zor se keni parë infermiere më seksi se amerikania. Po ashtu Drain njihet edhe si trajnere fitness-i. Source: Lifestyle