Day: September 26, 2017

“Obamacare” reziston, republikanët heqin dorë nga votimi
Bota

“Obamacare” reziston, republikanët heqin dorë nga votimi

Donald Trump, ka pësuar një humbje të re në shtëpi, pas përpjekjes së radhës për të minuar reformën shëndetësore të Obamas, e njohur si “Obamacare”. Ishte udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin e SHBA, Mitch McConnell, që formalizoi “heqjen dorë” nga një përpjekje e pasuksesshme për të miratuar një projektligj […]

Referendumi i kurdëve të Irakut, Erdogan kërcënon me uri!
Bota

Referendumi i kurdëve të Irakut, Erdogan kërcënon me uri!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se vendi i tij po shqyrton të gjitha opsionet duke filluar nga ndërhyrja ushtarake deri te sanksionet ekonomike kundër rajonit kurd të Irakut. Ai i bëri komentet pas një referendumi të kurdëve të Irakut, rezultatet zyrtare të të cilit priten sot. Duke folur në […]

Irak, kurdët shpallin fitoren në referendumin për pavarësi
Bota

Irak, kurdët shpallin fitoren në referendumin për pavarësi

Udhëheqësi kurd i Irakut Masoud Barzani shpalli të martën fitoren në referendumin për pavarësinë dhe bëri thirrje për një “dialog” me autoritetet irakiane, të cilët e kanë hedhur poshtë votimin si jokushtetues. “Në vend të ngacmimeve, le të kemi dialog për një të ardhme më të mirë”, tha ai, duke […]

Trump: Gati për një aksion ushtarak ndaj Koresë së Veriut
Bota

Trump: Gati për një aksion ushtarak ndaj Koresë së Veriut

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i ka bërë apel të gjitha vende përgjegjëse për të izoluar Korenë e Veriut. “Është momenti për të bashkuar forcat për të izoluar kërcënimin koreano-verior, – ka than Trump nga kopshti i Trëndafilave në Shtëpinë e Bardhë. – Të gjitha vendet duhet të reagojnë për […]

Lifestyle

E konsiderojne si “atletja më e bukur në botë”…

E re, e fortë, e talentuar dhe shumë tërheqëse. Kjo është Alica Schmidt, atletja gjermane, e cila është cilësuar si atletja më e bukur në botë, nga revista australiane ‘Busted Coverage’. 18-vjeçarja është atlete e garave 200, 400 dhe 800 metra, ndërsa pritet të tërheqë vëmendjen në Lojërat Olimpike që […]

Terrorizmi, Macron: Duhet një ushtri e përbashkët në BE
Bota

Terrorizmi, Macron: Duhet një ushtri e përbashkët në BE

“Kriza e emigrantëve është një kriza që mund të zgjasë. Nëse do të lëmë të vetëm partnerët tanë, pa i ndihmuar të mbrojnë kufijtë dhe nëse jemi të paaftë të organizojmë riatdhesimin e emigrantëve pa të drejtë azili, do të na mungojë humaniteti”. Kështu është shprehur presidenti francez Emmanuel Macron […]

Emigrantët, Macron: Njerëzit që kanë të drejtë për azil të integrohen
Bota

Emigrantët, Macron: Njerëzit që kanë të drejtë për azil të integrohen

“Kriza e emigrantëve është një kriza që mund të zgjasë. Nëse do të lëmë të vetëm partnerët tanë, pa i ndihmuar të mbrojnë kufijtë dhe nëse jemi të paaftë të organizojmë riatdhesimin e emigrantëve pa të drejtë azili, do të na mungojë humaniteti”. Kështu është shprehur presidenti francez Emmanuel Macron […]

SHBA-të kërkojnë zgjidhje paqësore për Korenë e Veriut
Bota

SHBA-të kërkojnë zgjidhje paqësore për Korenë e Veriut

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, theksoi sot nga kryeqyteti i Indisë, Nju Delhi, se Shtetet e Bashkuara kërkojnë një zgjidhje paqësore për tensionet në rritje me Korenë e Veriut. Ndërkaq, Shtëpia e Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara nuk janë në gjendje lufte me […]