Day: September 27, 2017

Mësimet jetësore të cilat çdo njeri duhet t’i mësojë në rini
Lifestyle

Mësimet jetësore të cilat çdo njeri duhet t’i mësojë në rini

Nuk ka ndonjë ‘hartë’ drejt suksesit në vitet tuaja të 20’ta, megjithatë copat e mëposhtme të mençurisë do t’ju ndihmojnë ta arrini suksesin. Komunikimi është çdo gjë: Nëse mësoni se si në mënyrë efektive ta komandoni një dhomë, ta artikuloni veten jashtëzakonisht mirë dhe t’i prezantoni idetë në mënyrë që […]

Aeroplani i Mattis në shënjestrën e sulmit në Kabul
Bota

Aeroplani i Mattis në shënjestrën e sulmit në Kabul

Talebanët kanë thënë se ata kishin shënjestruar aeroplanin e sekretarit të mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara, Jim Mattis, në një sulm sot gjatë ditës në aeroportin e Kabulit. Sipas zyrtarëve afgan, kryengritësit kanë hedhur gjashtë predha afër aeroportit, ku një prej tyre kishte goditur një shtëpi afër. Mattis dhe sekretari […]

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut
Bota

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

Departamenti Amerikan i Thesarit ka goditur Korenë e Veriut me sanksione të reja që synojnë tetë banka si dhe 26 zyrtarë bankash të këtij vendi. Në deklaratën e Departamentit të Thesarit thuhet se vendimi “vë në shënjestër përdorimin nga ana e Koresë së Veriut të sistemit financiar ndërkombëtar për të […]

Horoskopi, si dhe kush fal nga 12 shenjat e zodiakut 
Ndryshe

Horoskopi, si dhe kush fal nga 12 shenjat e zodiakut 

Yjet na sugjerojnë se si ta thyejmë rregullin kur duhet të kërkojmë falje Nelson Mandela shprehej: “Falja liron shpirtin, dhe heq frikën. Kjo është arsyeja pse falja është një armë e fuqishme”. Por jo gjithmonë të falësh është e lehtë. Dhe të falesh pasi ke gabuar, është edhe më pak […]

Letra e mjekut zbulon “sëmundjen e rrezikshme mendore” të Lady D
Ndryshe

Letra e mjekut zbulon “sëmundjen e rrezikshme mendore” të Lady D

Tre mjekë të familjes mbretërore i dhanë një dozë antidepresantësh princeshës Diana Ndoshta bulimia dhe depresioni, tek Lady D nuk ishin thjesht efekt i një martese jo të lumtur dhe një situate të pasigurt familjare. Sipas një letre të mjekut Sir John Batten, mjeku i familjes mbretërore angleze ai kishte […]

Rusia ka kryer provë të raketës ndërkontinentale balistike
Bota

Rusia ka kryer provë të raketës ndërkontinentale balistike

Ministria e mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se ka kryer provë të një rakete balistike ndërkontinentale, në kuadër të ushtrimeve të gjëra, në të cilat janë të përfshira forcate raketore të këtij vendi. Kjo ministri, në kumtesën e djeshme, tha se raketa e tipit, Topol, është lansuar nga baza për […]