Day: September 28, 2017

Turqia kërkon Gulenin në këmbim të pastorit amerikan
Bota

Turqia kërkon Gulenin në këmbim të pastorit amerikan

Autoritetet në Turqi thonë se do të lirojnë pastorin amerikan Andrew Brunson, që mbahet në arrest prej gati një viti, nëse Shtetet e Bashkuara do të ekstradojnë klerikun mysliman Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e fajëson për grushtin e dështuar të vitit të kaluar. “Ata thonë na jepni pastorin! Ju […]

Lifestyle

Kur flota e miliarderëve bëhet bashkë…

Mijëra të pasur kanë zbarkuar në Portin e Monakos, ku qindra jahte luksoze kanë dalë në shitje në Panairin e Jahteve. 125 mjete, me një vlerë totale prej 3 miliardë eurosh, do të jenë të ekspozuara nga e mërkura në të premte. Vitin e kaluar, nga 109 mjete lundruese, u […]

Kinë, kompanitë e Koresë së Veriut do të mbyllen deri në janar
Bota

Kinë, kompanitë e Koresë së Veriut do të mbyllen deri në janar

Kina i ka urdhëruar kompanitë e Koresë Veriore që deri në muajin janar të ndalojnë veprimtaritë e tyre në territorin kinez për shkak të zbatimit të sanksioneve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, pasi Pheniani ka kryer testin e gjashtë bërthamor, ka thënë Ministria për Tregti. Kjo ministri ka bërë […]

Liderët evropianë mund të shtyjnë vendimin për Brexit-in
Bota

Liderët evropianë mund të shtyjnë vendimin për Brexit-in

Liderët evropianë duhet ta shtyjnë vendimin për në muajin tetor, në të cilin duhet të vendosin nëse bisedimet për Brexit janë zhvilluar mjaftueshëm për të kaluar në negociatat për tregti. Kjo është bërë e ditur përmes një draft rezolute nga Parlamenti Evropian, raporton AFP. Pa “një arritje të madhe”, liderët […]

Prishet sistemi “check-in”, kaos në aeroportet e të gjithë botës
Bota

Prishet sistemi “check-in”, kaos në aeroportet e të gjithë botës

Në disa aeroporte të ndryshme të botës janë sinjalizuar probleme të mëdha për ata që udhëtojnë. Një program informatik që drejton sistemet e “check-in” të pasagjerëve ka pësuar defekt, rreth orës 11:30. Radhë të gjata janë formuar në sportelet e pranimit, duke parë që “software” është përdorur nga më shumë […]

Prishet sistemi “check-in”, kaos në aeroportet gjithë botës
Bota

Prishet sistemi “check-in”, kaos në aeroportet gjithë botës

Në disa aeroporte të ndryshme të botës janë sinjalizuar probleme të mëdha për ata që udhëtojnë. Një program informatik që drejton sistemet e “check-in” të pasagjerëve ka pësuar defekt, rreth orës 11:30. Radhë të gjata janë formuar në sportelet e pranimit, duke parë që “software” është përdorur nga më shumë […]

Twitteri do të dyfishojë gjatësinë e komenteve
Teknologji

Twitteri do të dyfishojë gjatësinë e komenteve

Twitteri do të dyfishojë gjatësinë e komenteve në këtë rrjet social, nga 140 shkronja që lejohen aktualisht në 280. Sipas njoftimit të kompanisë vendimi do të prekë vetëm “një grup të vogël” përdoruesish. Ndërsa u njoftua vendimi, nuk u tha nëse Presidenti Trump, një prej përdoruesve më të bujshëm të […]

Zgjedhjet e parakohshme në Japoni, kryeministri shpërndan Parlamentin
Bota

Zgjedhjet e parakohshme në Japoni, kryeministri shpërndan Parlamentin

AppleMark Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, shpërndau Dhomën e Ulët të Parlamentit, përpara zgjedhjeve të parakohshme. Zgjedhjet, të shpallura të hënën, një vit para kohe, do të mbahen më 22 tetor. Abe kërkon mandat të ri në kohën e krizës së vazhdueshme bërthamore të Korsë së Veriut. Ai po ashtu […]

Referendumi i kurdëve, Putin do takohet me Erdoganin në Ankara
Bota

Referendumi i kurdëve, Putin do takohet me Erdoganin në Ankara

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të takojë sot në Ankara homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, për bisedime që do të prekin çështjen e Sirisë dhe të Irakut. Zyra e Erdoganit tha se dy liderët “do të diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe, ashtu si edhe çështjet rajonale dhe ndërkombëtare”. Turqia e ka […]