Day: September 29, 2017

Tillerson viziton Kinën, mes tensioneve me Korenë e Veriut
Bota

Tillerson viziton Kinën, mes tensioneve me Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, u nis sot për të vizituar për të dytën herë Kinën. Ai synon të marrë mbështetjen e Pekinit për një fushatë “presioni maksimal” ndaj provokimeve bërthamore të Koresë së Veriut. Shtimi i retorikës ndërmjet udhëheqësve të Uashingtonit dhe Penianit e ka rritur ndjesinë e […]

Referendumi, mbyllet hapësira e avionëve privatë mbi Barcelonë
Bota

Referendumi, mbyllet hapësira e avionëve privatë mbi Barcelonë

Qeveria spanjolle ka vendosur të mbyllë hapësirën ajrore mbi Barcelonë për avionët privatë  dhe helikopterët me rastin e referendumit të deklaruar si “të paligjshëm” nga Madridi, për pavarësinë e Katalonjës. Vendimi, i vlefshëm deri të hënën, nuk ka të bëjë me avionët tregtarë të aeroportit El Pratt dhe ata të […]

Rusi, opozitari Navalni në “Twitter”: Më kanë arrestuar!
Bota

Rusi, opozitari Navalni në “Twitter”: Më kanë arrestuar!

Opozitari rus, Aleksi Navalni ka njoftuar në “Twitter” se është arrestuar nga autoritetet policore në Moskë. Mësohet se prangat i janë vënë pasi ka dalë nga banesa, ndërsa po shkonte në një takim elektoral. “Policia më ka sjellë në komisariat”, – ka shkruar Navalni, duke shtuar se nuk e dinte […]

Indi, 22 të vdekur nga incidenti në stacionin hekurudhor
Bota

Indi, 22 të vdekur nga incidenti në stacionin hekurudhor

Të paktën 22 persona kanë vdekur në Mumbai të Indisë, të shtypur në një mbikalim lidhës midis shinave të stacionit hekurudhor ndërsa po binte shi. Të plagosurit janë me dhjetëqra. Sipas mediave lokale, largimi i shpejtë i qindra njerëzve është shkaktuar nga thashethemet e shembjes së urës. Incidenti ka ndodhur […]

“Misteri” i bajameve, kanë shumë kalori, por të dobësojnë
Ndryshe

“Misteri” i bajameve, kanë shumë kalori, por të dobësojnë

Si pjesë e një diete të kontrolluar, ky lloj i frutave të thata zvogëlon yndyrën totale dhe dhjamin Për të mos u shëndoshur, dhe për të humbur në peshë, nuk është i këshillueshëm një ushqim me 600 kalori në orë. Përdorimi i frutave të thata, si bajamja mund të ketë […]

Lifestyle

Një ‘kasolle’ në mes të pyllit: A do donit të jetonit këtu?

Një ‘kasolle sekrete’ në mes të një pyllit, dikur në pronësi të një mbreti anglez, tashmë ka dalë në shitje. Shtëpia gjendet në Devon të Anglisë dhe kushton së paku 1.25 milionë sterlina. Në shekullin e 15-të, gjatë Luftës së Trëndafilave, aty ishte streha e Mbretit Riçardi III. Shtëpia u […]

Buzët, ja ngjyrat dhe tendencat për sezonin e ardhshëm
Ndryshe

Buzët, ja ngjyrat dhe tendencat për sezonin e ardhshëm

Efekti nudo apo ngjyrat intensive dhe të gjalla. Ja tendencat vjeshtë-dimër, 2017-2018 për të treguar se jeni në një formë të shkëlqyer Me ardhjen e sezonit të ri, dëshira për risi rritet: të dashura zonja apo zonjusha që pëlqeni modën, përgatituni, pasi sharmin për të qene të bukura këtë sezon […]

Shtëpia e Bardhë nis një hetim mbi ‘email’-et private të këshilltarëve
Bota

Shtëpia e Bardhë nis një hetim mbi ‘email’-et private të këshilltarëve

Shtëpia e Bardhë ka nisur një hetim të brendshëm mbi përdorimin e ‘email’-eve private nga ana e disa këshilltarëve, mes të cilëve edhe dhëndri i presidentit Donald Trump, Jared Kushner dhe vajzës së tij, Ivanka. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta amerikane “Politico”, e cila kishte zbuluar e para çështjen, […]

“Ringjallet” Al Baghdadi: Allahu është me ju, shkatërroni çdo tiran!
Bota

“Ringjallet” Al Baghdadi: Allahu është me ju, shkatërroni çdo tiran!

ISIS ka shpërndarë një diskutim të ri të liderit tij, Abu Bakr Al Baghdadi, ku lëshohet një apel për “të shkatërruar çdo tiran, brenda apo jashtë Shtetit Islamik”. Lajmi bëhet i ditur nga “Site”, sajti që monitoron galaksinë xhihadiste në ueb. Bëhet fjalë për shfaqjen e parë të Kalifit pas […]