Day: September 30, 2017

Kriza pas uraganit në Porto Riko, autoritetet kritika administratës Trump
Bota

Kriza pas uraganit në Porto Riko, autoritetet kritika administratës Trump

Ndërsa ishulli amerikan Porto Rikos po përjeton një krizë të rëndë pas uraganit shkatërrimtar Maria, Presidenti Donald Trump të shtunën shkroi disa twitte, si përgjigje ndaj kritikave të Kryetares së Bashkisë të San Huanit. Carmen Yulin Cruz kritikoi përpjekjet e administratës për ndihmën që ka ofruar për rimëkëmbjen nga shkatërrimet […]

Teknologji

‘Udhëtoni’ brenda aeroplanit më luksoz në botë…

Rekordet e luksit dhe çmenduritë teknologjike nuk kanë të sosur… Sot po ju tregojmë rekordin e luksit në ajër. Ky konsiderohet si aeroplani më luksoz që fluturon sot në botë. Aeroplani ka restorant dhe bar, duke e bërë çdo udhëtar të ndihet një VIP. Biletat për të fluturuar në luksin […]

Teknologji

Nuk është një ‘anije kozmike’ por… superjahti ‘Bugatti’

Kur mendon për “makina luksoze” sigurisht mendon për “Bugatti”-n. Ndërsa tani, kur të mendoni për jahte luksoze… do të mendoni “Bugatti Ninietti 66”. “Ninietti 66” është padiskutim një super-jaht, bazuar në dizajnin e super-makinës “Bugatti Chiron”. Por “Bugatti” njoftoi se, ‘vetëm’ 500 makina “Chiron” do të prodhoheshin në të gjithë […]

Tillerson në Kinë, bën thirrje për “qetësi” ndaj Koresë së Veriut
Bota

Tillerson në Kinë, bën thirrje për “qetësi” ndaj Koresë së Veriut

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, është takuar me presidentin kinez, Xi Jinping, dhe zyrtarë të tjerë, për të diskutuar rreth tregtisë, kërcënimeve të Koresë së Veriut dhe vizitës së presidentit amerikan, Donald Trump në Kinë. Tillerson ka bërë thirrje për qetësi rreth situatës në gadishullin Korean, por ka thënë […]

Lifestyle

Kërkohet vetëm një “Robinson Crusoe”…

Nëse ke fantazuar ndonjëherë për të jetuar në një ishull të braktisur, si Robinson Crusoe, por jo në kushte të rrezikshme apo i mbërthyer nga vetmia, atëherë kjo është puna e ëndrrave për ty. Qeveria franceze po kërkon një çift të ri për t’u kujdesur për ishullin Quéménès në Bretanjë. […]

Referendumi në Katalonjë, policia bllokon shkollat ku do kryhet votimi
Bota

Referendumi në Katalonjë, policia bllokon shkollat ku do kryhet votimi

Më tepër se 160 shkolla në Katalunja janë pushtuar nga aktivistët në përpjekje për t’i mbajturat ato hapur në prag të referendumit që pritet të mbahet të dielën. Nga ana e vet policia spanjolle bllokoi aksesin në 1300 prej 2315 shkollave të Katalunjës, të cilat do të ktheheshin në qendra […]

Vriten 28 civilë nga sulmi ajror në Siri
Bota

Vriten 28 civilë nga sulmi ajror në Siri

Së paku 28 civilë janë vrarë, përfshi edhe fëmijë, në një sulm ajror në jugperëndim të Sirisë, në bastionin e rebelëve në Idlib, raporton një grup i monitorimit. Vëzhguesit e të drejtave të njeriut në Siri kanë thënë se nuk është e qartë se kush është përgjegjës për sulmin. Në […]

Ukrainë: Një lëndë shpërthyese ka shkaktuar zjarrin në depon e municioneve
Bota

Ukrainë: Një lëndë shpërthyese ka shkaktuar zjarrin në depon e municioneve

Prokurori ukrainas, Yuriy Lutsenko, ka thënë se hetuesit po veprojnë sipas një teorie, në bazë të së cilës, sabotuesit mund të kenë përdorur një lëndë shpërthyese për të shkaktuar shpërthimin masiv dhe zjarrin në depon e municioneve në Ukrainë. Hetuesit nuk besojnë, se ndonjë dron ishte i përfshirë në shpërthimin […]