Month: October 2017

Sulm me armë dhe kamion në Nju Jork, raportohet për viktima e të plagosur
Bota

Sulm me armë dhe kamion në Nju Jork, raportohet për viktima e të plagosur

Dy kenë vdekur dhe disa të plagosur është bilanci i një sulmi me armë  dhe me kamion që ka ndodhur  në Manhattanin e poshtëm. Incidenti thuhet të ketë ndodhur pranë rrugëve “Chambers” dhe “Houston”. Raportimi i parë mbi incidentin është bërë nga radio-skaneri i Policisë së Nju Jorkut, rreth orës […]

Vritet gruaja e çeçenit të akuzuar për komplot për vrasjen e Putinit
Bota

Vritet gruaja e çeçenit të akuzuar për komplot për vrasjen e Putinit

Gruaja e një çeçeni të akuzuar nga autoritetet ruse për komplot për vrasjen e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, është vrarë në një pritë pranë Kievit, konfirmuan autoritetet. Adam Osmayev tha se ai dhe gruaja e tij, Amina Okuyeva, kanë qenë duke udhëtuar me makinë në periferi të kryeqytetit të […]

Lifestyle

Vend komunist? Hyni brenda dhe shikoni se çfarë shtëpish

A është Kuba një vend komunist? Kjo është pyetja që shtrojnë shumë njerëz online. Po, Kuba mbetet një vend komunist, pavarësisht se po tenton që të ndryshojë disa gjëra. Turistët e adhurojnë këtë vend jo vetëm për klimën, por edhe sepse disa gjëra kanë mbetur pa ndryshuar. Sidomos në sy […]

Ushtria e Irakut merr nga kurdët kontrollin e kufirit me Turqinë
Bota

Ushtria e Irakut merr nga kurdët kontrollin e kufirit me Turqinë

Forcat qeveritare irakiane kanë marrë kontrollin e kalimit kryesor kufitar me Turqinë në rajonin e Kurdistanit të Irakut, tha kryeministri turk, Binali Yildirim. Kalimi kufitar Ibrahim Al Khalil “i është dorëzuar qeverisë qendrore të Irakut”, tha Yildirim. Sipas tij, të gjitha kontrollet kufitare do të kryhen tani nga zyrtarët irakianë […]

Gjermani, arrestohet 19-vjeçari sirian, po planifikonte sulm terrorist
Bota

Gjermani, arrestohet 19-vjeçari sirian, po planifikonte sulm terrorist

Policia gjermane arrestoi një sirian 19-vjeçar, nën dyshimet se po përgatiste një sulm me bombë, thanë prokurorët. I dyshuari, i identifikuar si Yamen A., u arrestua të martën në qytetin Shverin. Policia bastisi shtëpinë e tij dhe disa apartamente të tjera në rajon. Yamen A. dyshohet se “ka planifikuar dhe […]

Seksi, jeni për cilësinë apo për sasinë?
Ndryshe

Seksi, jeni për cilësinë apo për sasinë?

Kjo dilemë është gjithmonë aktuale dhe gjithkush ka në mendje përgjigjen e vet: le të shohim se cila është përgjigjja e duhur, sigurisht….nëse ekziston! Gjithmonë, nganjëherë, asnjëherë: midis këtyre tri opsioneve është një humnerë, sidomos kur flitet për çifte, eros dhe lidhje bashkëshortore. Po, sepse varet shumë edhe nga faza […]

Demokratët: Hetimi i çështjes ruse të vazhdojë pa ndërhyrje
Bota

Demokratët: Hetimi i çështjes ruse të vazhdojë pa ndërhyrje

Demokratët në Kongresin e Shteteve të Bashkuara i bënë thirrje Shtëpisë së Bardhë që të lejojë pa ndërhyrje këshilltarin e posaçëm, Robert Mueller, të hetojë ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, vitin e kaluar. Të hënën, Paul Manafort, ish-udhëheqës i fushatës së presidentit amerikan, Donald Trump, dhe një […]

Rishihni gardërobën, veshja për Halloween ndoshta është aty!
Ndryshe

Rishihni gardërobën, veshja për Halloween ndoshta është aty!

Festa po afrohet, por buxheti jonë është i vogël? Por mos u shqetësoni, ja se si mund t’i shfrytëzojmë veshjet që tashmë i kemi dhe të shndërrohemi në shtriga të përsosura Çdo vit e njëjta histori: na pëlqen ideja për të marrë pjesë nëpër festa, që po organizohen gjithnjë e […]