Month: November 2017

Gjermania kufizon marrëdhëniet diplomatike me Korenë e Veriut
Bota

Gjermania kufizon marrëdhëniet diplomatike me Korenë e Veriut

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel pas bisedimeve në Uashington me ministrin e Jashtëm të SHBA-së, Rex Tillerson, deklaroi, se një diplomat gjerman nga Penjani do të tërhiqet. Njëkohësisht Koresë së Veriut i bëhet thirrje, që të tërheqë një diplomat nga Berlini. “Presioni ndaj Koresë së Veriut do të […]

Lifestyle

Moda e femrave në Japoni… kujdes, do tërboheni pas këtyre pamjeve…

Japonia është një shtet me kulturë të miksuar, të kombinuar mes traditës dhe modernes. Bashkë me rritjen e ekonomisë, teknologjisë dhe mirëqenies, popullsia aty është shumë mendje hapur. Ndoshta pak më tepër se ç’duhet. Në një supermarket është fotografuar një vajzë që për shumicën e kulturave në botë, është pak […]

Kremlini: SHBA po tenton t’i vërë bizneset ruse kundër Putinit
Bota

Kremlini: SHBA po tenton t’i vërë bizneset ruse kundër Putinit

Kremlini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se po tentojnë që të vënë elitën e biznesit rus kundër presidentit Vladimir Putin, përpara zgjedhjeve presidenciale, të planifikuar të mbahen vitin e ardhshëm. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u ka thënë gazetarëve se ai ka pranuar pyetje të shkruara nga një […]

Trump do të zëvendësojë Tillerson me shefin e CIA-s, Pompeo
Bota

Trump do të zëvendësojë Tillerson me shefin e CIA-s, Pompeo

Shtëpia e Bardhë ka plane për të zëvendësuar sekretarin e Shtetit Rex Tillerson me Mike Pompeo, Drejtor i CIA-s, brenda disa javësh, sipas një zyrtari të lartë të administratës. Në bazë të planit, senatori republikan Tom Cotton do të zëvendësojë ompeo në krye të CIA-s, njofton gazeta New York Times, […]

Mostar, ndizen qirinj në nder të kriminelit kroat të luftës
Bota

Mostar, ndizen qirinj në nder të kriminelit kroat të luftës

Qirinj të ndezur në Mostar, një nga simbolet më të forta të luftës ballkanike, në kujtim të Sllobodan Praljak, krimineli i luftës kroato-boshnjake, pasi piu helm në sallën e Gjykatës së Hagës, ndërsa gjykatësi lexonte konfirmimin e dënimit të tij në apel me 20 vjet burg. Si gjeneral, Praljak, kishte […]

Gjermani, kontabilisti i Auschwitz do vuajë dënimin me burg
Bota

Gjermani, kontabilisti i Auschwitz do vuajë dënimin me burg

Gjykata e Saksonisë së Ulët në Gjermani vendosi të dënojë me burg ish-kontabilistin e kampeve të përqëndrimit në Aushvic. Drejtësia mori këtë vendim pavarësisht se Oskar Groening sot është 96 vjeç. Ai do të kalojë 4 vite në burg. Kontabilisti 96-vjeçar i Auschwitz, Oskar Groening, do t’i duhet të shkojë […]

Gjykata Evropiane refuzon ankesën e opozitës turke për referendumin
Bota

Gjykata Evropiane refuzon ankesën e opozitës turke për referendumin

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka hedhur poshtë një ankesë të partisë më të madhe opozitare turke, lidhur me referendumin e mbajtur në muajin prill, që rriti pushtetin e presidentit Recep Tayyip Erdogan. Gjykata vendosi se protokolli i Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut për zgjedhje të […]