Month: December 2017

Ambasada ruse: Senatores amerikane i ndalohet hyrja në Rusi
Bota

Ambasada ruse: Senatores amerikane i ndalohet hyrja në Rusi

Ambasada e Rusisë në Uashington ka thënë mbrëmë se e ka refuzuar hyrjen e senatores amerikane, Jeanne Shaheen, pasi ajo është në “listën e zezë”, që ishte krijuar në përgjigje të sanksioneve të imponuara nga Shtetet e Bashkuara kundër Rusisë. Ky veprim rus kundër senatores demokrate, ka ndikuar që senatorët […]

Kaos: Bie rrjeti social WhatsApp, probleme kudo në botë
Teknologji

Kaos: Bie rrjeti social WhatsApp, probleme kudo në botë

Rrjeti social WhatsApp ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Defektet janë shfaqur pak orë para ndarjes së viteve. Përdoruesit kanë shprehur frustrimin e tyre në mediat e tjera sociale. Raportimet për probleme me rrjetin social kanë ardhur nga vende të ndryshme të botës. Përdoruesit thonë se nuk mund të dërgojnë […]

Francë, presidenti Macron takohet me Erdoganin
Bota

Francë, presidenti Macron takohet me Erdoganin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se do të udhëtoj për në Francë, më 5 janar për takim me presidentin francez, Emmanuel Macron, me ç’rast do të diskutohet për marrëdhëniet e dyanshme. “Do të shkoj në Francë dhe ne do të diskutojmë për raportet bilaterale ndërmjet Fracës dhe […]

Iran, 2 viktima gjatë protestat anti-qeveritare
Bota

Iran, 2 viktima gjatë protestat anti-qeveritare

Dy protestues janë vrarë në Iran gjatë manifestimeve anti-qeveritare kundër nivelit të ulët të jetësës dhe dyshimeve për korrupsion. Viktimat e para u regjistruan në Doraud, në krahinën e Loerstan. Lajmi është konfirmuar nga zëvendës-shefi i sigurisë i kësaj province, i cili nuk bën të ditur shkaqet e vdekjes së […]

Viti i ri 2018 troket me radhë në të gjitha vendet e botës
Bota

Viti i ri 2018 troket me radhë në të gjitha vendet e botës

Zelanda e Re është e para që ka pritur ndërrimin e viteve. Në mesdite, sipas orës sonë lokale, në këtë vend ka mbërritur Viti i Ri 2018. Festime dhe fishekzjarre të shumta, në një spektakël të veçantë ndriçuan qiellin e këtij vendi. Pas Zelandes së Re, sipas pozicionit gjeografik, mbërrin […]

Erdogan telefonon Papa Françeskun, bisedë për Jeruzalemin
Bota

Erdogan telefonon Papa Françeskun, bisedë për Jeruzalemin

Mediat turke raportojnë se Presidenti Turk, Rexhep Taip Erdoan, dhe Papa Francesku kanë zhvilluar një bisedë telefonike gjatë ditës së shtunë. Në qendër të diskutimit ka qënë shqetësimi i përbashkët në lidhje me vendimin e Presidnetit Trump për zhvendosjen e ambasadës amerikanë nga Tel Avivi në Jeruzalem. Burime nga presidenca […]

A ishte Virginia Wolf lesbike?
Ndryshe

A ishte Virginia Wolf lesbike?

Publikohen mesazhet erotike mes Virginia Wolf dhe Vita Sekvill Uestit A ishte Virginia Wolf lesbike? Raporti i saj i ngushtë i miqësisë me Vita Sekvill Uestit është komentuar shumë në shtypin e kohës. Vetëm pak kohë më parë në shtypin britanik janë botuar disa sms që dy femrat i kanë […]

Si të luftoni trishtimin e festive…
Lifestyle

Si të luftoni trishtimin e festive…

Jo për të gjithë periudha e festave të fund vitit është një çast lumturie. Përkundrazi, pikërisht në këtë periudhë të vitit mund të ndodhë të preken nga trishtimi sepse ndoshta mendohet për atë që nuk është më, sipas faqes “HealthDay”.   Një lloji presioni social për t’u argëtuar, që shumicën […]

Françoise Gilot, gruaja e vetme që braktisi Pikason
Ndryshe

Françoise Gilot, gruaja e vetme që braktisi Pikason

Ai nuk njohu vetëm dashuri të mëdha, por dhe humbje të mëdha. Pjesa më e madhe e femrave që dashuruan Pikason, patën një fund tragjik. Mari Terezë Uollter vari veten, Zhaklinë Roke u zhduk, Olga Shoshlova dhe Dora Mar u çmendën.” Vetëm unë jam akoma gjallë dhe shëndetplotë”, do të […]