Day: December 1, 2017

“Russiagate”, Flynn pranon fajin: Gati të dëshmoj kundër Trumpit
Bota

“Russiagate”, Flynn pranon fajin: Gati të dëshmoj kundër Trumpit

Michael Flynn, ish-këshilltar për siguri i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është akuzuar për dhënie të deklaratave të rreme para FBI-së, në muajin janar. Ai është detyruar të japë dorëheqje në shkurt, pasi ka keqinformuar Shtëpinë e Bardhë për një takim me ambasaodrin rus, përpara se Trump të […]

Nëndetësja e zhdukur, ekuipazhi humbi jetën brenda dy minutash!
Bota

Nëndetësja e zhdukur, ekuipazhi humbi jetën brenda dy minutash!

Për marinën argjentinase nuk ka më shpresa për të gjetur të gjallë ekuipazhin e nëndetëses ushtarake San Juan, e zhdukur në 15 nëntor. Sipas ekspertëve, nëndetësja është fundosur rreth 450 km nga brigjet e Patagonias, pak orë pasi kishte sinjalizuar një infiltrim të ujit, një zjarr në bord dhe probleme […]

Rikthehet alarmi për terrorizëm në Gjermani
Bota

Rikthehet alarmi për terrorizëm në Gjermani

Në Gjermani është rikthyer alarmi për një sulm të mundshëm terrorist. Mësohet se një pako e dyshimtë e gjetur në një treg Krishtlindjesh në afërsi të Berlinit, përmbante eksploziv. Lajmi është konfirmuar nga policia gjermane, që bëri evakuimin e të gjithë tregut. “Prezenca e një bombe artizanale të improvizuar është […]

Shtëpia e Bardhë mohon planet për shkarkimin e Tillerson
Bota

Shtëpia e Bardhë mohon planet për shkarkimin e Tillerson

Shtëpia e Bardhë hodhi dje poshtë njoftimet se presidenti Donald Trump ka në plan ta zëvendësojë Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson me drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo, siç ishte njoftuar në media. Gazetat “New York Times” dhe “Washington Post”, televizioni CNN dhe organe të tjera mediash citonin zyrtarë të lartë […]

Tribunali i Hagës nis hetime rreth vdekjes së Pralak
Bota

Tribunali i Hagës nis hetime rreth vdekjes së Pralak

Tribunali i Hagës ka nisur një hetim të pavarur, i cili do të plotësojë hetimet tashmë të filluara nga autoritetet holandeze, lidhur me vdekjen e Sllobodan Pralak. Ky hetimi i Gjykatës Ndërkombëtare për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi do të kryhet nga ekspertë të pavarur, thuhet në njoftimin për media. […]

Ndërpriten përpjekjet për gjetjen e nëndetëses argjentinase
Bota

Ndërpriten përpjekjet për gjetjen e nëndetëses argjentinase

Flota e Argjentinës tha se i ka ndërprerë përpjekjet për të shpëtuar 44 anëtarët e ekuipazhit në bordin e një nëndetëseje që është zhdukur dy javë më parë në Atlantikun Jugor. “Pavarësisht përpjekjeve të mëdha të bëra, nuk ka qenë e mundur gjetja e nëndetëses”, tha zëdhënësi i flotës, Enrique […]

SHBA thirrje Kinës të ndërpresë eksportin e naftës drejt Penianit
Bota

SHBA thirrje Kinës të ndërpresë eksportin e naftës drejt Penianit

Pas provës së fundit dhe më të përparuar me raketë të Koresë së Veriut, Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Kinës të tregojë udhëheqje, duke bërë diçka që deri më tani nuk ka qenë e gatshme ta bëjë, t’i ndërpresë furnizimin me naftë Penianit. Analistët thonë se ndërsa ky opsion […]

Seksi, ç’mendon femra kur bën dashuri? Ja e vërteta!
Ndryshe

Seksi, ç’mendon femra kur bën dashuri? Ja e vërteta!

Cili është ai mashkull që nuk e ka pyetur veten se çfarë mendon gjysma e tij gjatë seksit? Tani përgjigjja duket se është gjetur, por meshkujt më “paranojakë” mund edhe të mos e pëlqejnë…. Siç raportohet nga faqja e Radio Deejay, pas syve të zbehtë dhe buzëqeshjeve të ëmbla, gratë […]

5 gjërat që duhet t’i zëvendësojmë shpesh në tualet
Ndryshe

5 gjërat që duhet t’i zëvendësojmë shpesh në tualet

Tualeti është një nga vendet ku kalojmë shumë kohë çdo ditë dhe është e domosdoshme që ta mbajmë pastër për të mos vënë në rrezik shëndetin tonë. Bakteret mund t’i marrim edhe nga furça e dhëmbëve, peshqiri apo nga kabina e dushit. Ja 5 gjërat që duhet të zëvendësohen në […]