Day: December 2, 2017

“Russiagate”, Trump: Nuk kam frikë nga rrëfimi i Flynn
Bota

“Russiagate”, Trump: Nuk kam frikë nga rrëfimi i Flynn

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka përsëritur edhe sot qëndrimin e tij se nuk ka ekzistuar kurrfarë bashkëpunimi apo marrëveshje e fshehtë, ndërmjet fushatës së tij presidenciale dhe agjentëve të qeverisë së Rusisë. Duke folur shkurtazi para gazetarëve teksa largohej nga Shtëpia e Bardhë, Trump tha se […]

Izraeli sulmon bazën ushtarake iraniane pranë Damaskut
Bota

Izraeli sulmon bazën ushtarake iraniane pranë Damaskut

Avionë luftarakë izraelitë kanë bombarduar “një bazë ushtarake iraniane në ndërtim pranë kryeqytetit sirian Damask”. Lajmi bëhet i ditur nga burime të shtypit pranë presidentit Asad, të cituara nga gazeta izraelite “Haaretz” në versionin e saj ‘online’. Mbrojtja kundërajrore siriane, raporton i njëjti burim, duke cituar “Sky Neës Arabia”, kanë […]

Fitorja e parë e Trump, Senati miraton reformën e taksave
Bota

Fitorja e parë e Trump, Senati miraton reformën e taksave

Senati i Shteteve të Bashkuara e ka kaluar legjslacionin për reformën e sistemit të taksave, në atë që mund të jetë fitorja e parë madhore legjislative për presidentin amerikan, Donald Trump, gjatë vitit të parë në Shtëpinë e Bardhë. Ky legjislacion fokusohet në reduktimin e taksave për bizneset dhe për […]

Dieta që ju sjell në formë për Krishtlindje
Ndryshe

Dieta që ju sjell në formë për Krishtlindje

Është pikërisht periudha ku na pret një maratonë ushqimore. Por si t’ia bëjmë me linjat? Festat e Krishtlindjeve janë gjithmonë një turne ushqimor i vërtetë, duke përfshirë dreka familjare, darka festive, dolli me miqtë dhe takime të llojeve të ndryshme. Por është momenti që edhe të vendosim një bilanc: në […]

Hauai kryen testin e parë alarmues për sulm atomik
Bota

Hauai kryen testin e parë alarmues për sulm atomik

Shteti amerikan, Hauai, ka kryer një test të sistemit të alarmit për sulm atomik, për të parën herë prej Luftës së Ftohtë, pas rritjes së tensioneve me Korenë e Veriut, për shkak të vazhdimit të provave të programit raketor të saj. Dje në mesditë, më se 380 sirena në gjithë […]

Papa në Bangladesh, përulet përpara Rohingyanve: Na falni!
Bota

Papa në Bangladesh, përulet përpara Rohingyanve: Na falni!

Ati i shenjtë gjatë vizitës në Daka të Bangladeshit ka takuar disa anëtarë të pakicës myslimane dhe i ka kërkuar falje për indiferencën e botës ndaj tyre. Papa gjatë përshëndetjes me një grup të pakicës myslimane në Bangladesh i kërkoi atyre falje për indiferencën botërore. Jam pranë jush, situata është […]

Horoskopi, kristali i duhur për çdo shenjë të zodiakut
Ndryshe

Horoskopi, kristali i duhur për çdo shenjë të zodiakut

Secili prej nesh ka preferencat e veta: por për të gjetur atë ideal për ne, na vjen në ndihmë zodiaku duke filluar nga dashi tek peshqit. Kristalet me ngjyrat dhe format e tyre të ndritshme, gjithmonë tërheqin vëmendjen tonë. Ka xhevahire që me dritat dhe shkëlqimin e tyre, na tërheqin […]