Day: December 3, 2017

McMaster: Mundësia e luftës me Korenë e Veriut “në rritje”
Bota

McMaster: Mundësia e luftës me Korenë e Veriut “në rritje”

Këshilltari i Sigurisë i Shtëpisë së Bardhë thotë se mundësia e luftës me Korenë e Veriut po “rritet çdo ditë”. “Ka mënyra për t’u përballur me këtë problem, përveç konfliktit të armatosur, por është gjithjë e më e vështirë dhe nuk ka mbetur shumë kohë”, tha këshilltari H.R. McMaster, duke […]

Trump tërheq SHBA nga marrëveshja e OKB-së për emigracionin
Bota

Trump tërheq SHBA nga marrëveshja e OKB-së për emigracionin

Shtetet e Bashkuara largohen nga marrëveshja e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për një emigracion të sigurtë, i quajtur ndryshe “Global Compact migration”, i cili u firmos në shtator të 2016. Lajmi është konfirmuar nga ambasadorja e Uashingtonit në OKB, Nikki Haley. Ajo shpjegon se deklarata “nuk është në një […]

Obama angazhohet për më tepër femra në poste të larta
Bota

Obama angazhohet për më tepër femra në poste të larta

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, ka bërë thirrje për angazhimin e më tepër femrave në poste të larta udhëheqëse, “pasi duket se meshkujt i kanë disa probleme këto ditë”. Më tutje, gjatë fjalimit të tij të djeshëm në një konferencë në Paris, Obama ka theksuar se “nuk është përgjithësim, por femrat […]

Frojdi, raporti tresh me gruan dhe kunatën
Ndryshe

Frojdi, raporti tresh me gruan dhe kunatën

Ajo quhej Minna Bernays. Të gjitha pyetjet e biografëve të Zigmud Freud (Frojdit) orvaten vetëm tek emri I kësaj gruaje, kur kërkojnë ti japin përgjigje pyetjes mbi lumturinë e psikoanalistit të njohur? Cila ishte gruaja që vërtet dashuroi Frojdi? Përgjigjja është gjithnjë Minna Bernays, kunata e tij. Për shumë vite […]

Zvicër, 70.000 franga shpërblim për emigrantët, por…
Ndryshe

Zvicër, 70.000 franga shpërblim për emigrantët, por…

Në shikim të parë, Albinen duket si një fshat malor nga ndonjë album fotografish. Ai gjendet në një lartësi prej 1300 metrash, dhe shtrihet në një shpat malor që e rreh dielli. Në pamje të parë duket se në Albien çdo gjë është në rregull. Por problemi është se në […]

Izrael, protestë masive kundër korrupsionit dhe Netanjahut
Bota

Izrael, protestë masive kundër korrupsionit dhe Netanjahut

Afro 20 mijë vetë kanë protestuar në Tel Aviv kundër korrupsionit dhe legjislacionit për të cilin thonë se synon mbrojtjen e kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanjahu, nga hetimet. Korrespondentët raportuan se demonstrata e djeshme ishte më e madhja gjatë tubimeve njëjavore kundër Netanjahut, i cili ballafaqohet me akuza për korrupsion. […]