Day: December 4, 2017

Aplikacioni i ri që tregon vendodhjen e saktë
Teknologji

Aplikacioni i ri që tregon vendodhjen e saktë

Kompania Tech Blippar ka sjell në treg aplikacionin e ri “AR City” që ka dyfishin saktësinë e GBP-s. Sipas eksperimenteve aplikacioni i vendndodhjes ka qenë i saktë në 97.5% të rasteve. E përveç kësaj mënyra se si funksionon “AR city” e bënë dhe më të saktë gjetjen e vendndodhjes. Mjafton […]

Gjykata urdhëron lirimin e gjashtë politikanëve katalanas
Bota

Gjykata urdhëron lirimin e gjashtë politikanëve katalanas

Gjykata e Lartë në Spanjë urdhëroi lirimin e gjashtë politikanëve katalanas, por mbajti në fuqi vendimin për mbajtjen në burg të dy aktivistëve separatistë dhe dy ish anëtarëve të qeverisë rajonale, përfshirë nënpresidentin. Gjykatësi Pablo Llarena vendosi që të vazhdojnë të qëndrojnë në burg, pa të drejtën e lirimit me […]

Lifestyle

Donald Lu siç nuk e keni parë kurrë… një malësor tipik shqiptar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu por edhe stafi i ambasadës e ka festuar në një mënyrë tejet të veçantë Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. I gjithë personeli me ambasadorin në krye kanë zgjedhur kostume popullore tradicionale nga të gjitha rajonet e Shqipërisë, duke treguar kështu jo […]

Divorci me BE-në, Britania e Madhe kërkon tregti të lirë
Bota

Divorci me BE-në, Britania e Madhe kërkon tregti të lirë

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka vendosur që të takojë përfaqësuesit e BE-së për “Brexit”. Nga takimin në fjalë mund të vendoset se a është e gatshme që Britania e Madhe të vazhdojë me negociatat për tregtinë e lirë. Redaktorja e televizionit anglez BBC, Katya Adler thotë se […]

Erdogan: Biznesmenët që e largojnë pasurinë kryejnë “tradhti”
Bota

Erdogan: Biznesmenët që e largojnë pasurinë kryejnë “tradhti”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se biznesmenët që përpiqen ta largojnë pasurinë jashtë vendit, kryejnë “tradhti”. Gjatë një raporti në televizion, zoti Erdogan mbrëmë theksoi se “jam i vetëdijshëm se disa biznesmenë po përpiqen t’i dërgojnë pasuritë e tyre jashtë vendit” dhe ka shtuar se i ka […]

Vrasja e gazetares në Maltë, arrestohen tetë persona
Bota

Vrasja e gazetares në Maltë, arrestohen tetë persona

Policia e Maltës ka arrestuar tetë persona si të dyshuar për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia, e vrarë më 16 tetor me një autobombë pak pasi kishte dalë nga shtëpia. Lajmin e ka njoftuar kryeministri maltez, Joseph Muscat, duke shpjeguar që policia tani ka 48 orë për të hetuar […]

Nis stërvitja ushtarake SHBA-Kore e Jugut, por Pheniani kërcënon
Bota

Nis stërvitja ushtarake SHBA-Kore e Jugut, por Pheniani kërcënon

SHBA-të dhe Koreja e Jugut kanë nisur stërvitjen më të madhe të përbashkët ushtarake të forcat ajrore respektove të ndërmarrë ndonjëherë në historinë e dy vendeve, ku spikasin para së gjithash qindra avionë luftarakë dhe rreth 20 jet të pakapshëm nga radarët. Ministria e Mbrojtjes koreano-jugore, ka shpjeguar që operacioni […]

Nis stërvitja ushtarake SHBA-Kore e Jugut, Pheniani kërcënon
Bota

Nis stërvitja ushtarake SHBA-Kore e Jugut, Pheniani kërcënon

SHBA-të dhe Koreja e Jugut kanë nisur stërvitjen më të madhe të përbashkët ushtarake të forcat ajrore respektove të ndërmarrë ndonjëherë në historinë e dy vendeve, ku spikasin para së gjithash qindra avionë luftarakë dhe rreth 20 jet të pakapshëm nga radarët. Ministria e Mbrojtjes koreano-jugore, ka shpjeguar që operacioni […]