Day: December 5, 2017

Mueller kërkon të dhëna për Trumpin nga Deutche Bank
Bota

Mueller kërkon të dhëna për Trumpin nga Deutche Bank

Sipas raporteve të mediave, këshilltari special amerikan, Robert Mueller, ka kërkuar nga Deutche Bank e Gjermanisë, të dhëna lidhur me xhirollogaritë e presidentit, Donald Trump, dhe familjes së tij. Agjencia Reuters, duke i cituar njerëzit e afërt me këtë çështje, sot ka raportuar se Mueller i ka bërë kërkesë bankës […]

Përplasen dy trena në Dyseldorf, 50 të plagosur
Bota

Përplasen dy trena në Dyseldorf, 50 të plagosur

Mbi 50 persona kanë mbetur të plagosur nga përplasja e dy trenave pranë Dyseldorfit, në Gjermani. Një tern pasagjerësh u përplas me një tren mallrash në qytetin Meerbusch, bëjnë me dije autoritetet vendase. Në momentin e aksidentit në tren ndodheshin rreth 150 persona. Forcat e zjarrfikëseve dhe policisë po punojnë […]

Lifestyle

Një grua si kjo të shpëton martesën…

Një vejushë e pasur, e cila thotë se ka pasur marrëdhënie me mbi 100 burra të martuar në 10 vitet e fundit, është e mendimit se tradhtia është e mirë për martesën. “Unë jam zgjidhja perfekte”, shprehet 47-vjeçarja Gweneth Lee, e cila shton se gjysma e grave të atyre burrave […]

Si ta luftosh dembelizmin? Ja disa mënyra efektive…
Lifestyle

Si ta luftosh dembelizmin? Ja disa mënyra efektive…

Kush thotë se nuk ka pasur asnjëherë dëshirë të qëndrojë orë pa fund në shtrat, pa bërë asgjë, sigurisht është gënjeshtar. Të gjithë e ndiejnë herë pas here këtë nevojë. Por kur kjo gjendje bëhet kronike, atëherë duhet të shohësh brenda vetes pak më shumë. Mos të kanë kapur “traumat” […]

Pse femrat i duan partnerët më të gjatë se vetja
Lifestyle

Pse femrat i duan partnerët më të gjatë se vetja

Sipas studimeve më shumë se 50% e femrave instinktivisht kanë refuzuar lidhjet me meshkujt më të shkurtër se vetë ato, kjo gjë do t’i pengonte vetëm 25% të meshkujve, gjë që është rezultat i stereotipave seksuale. Femrat përgjithësisht në vend të parë i vënë meshkujt të cilët janë më të […]

Turma e mbështetësve liron Saakashvilin nga policia ukrainase 
Bota

Turma e mbështetësve liron Saakashvilin nga policia ukrainase 

Mbështetësit e ish-presidentit të Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, e nxorën atë nga furgoni i policisë, pasi forcat ukrainase të sigurisë bastisën apartamentin e tij në Kiev, e tërhoqën zvarrë nga çatia dhe e arrestuan. Në një përplasje dramatike midis policisë dhe qindra protestuesve, të cilët bllokuan rrugët në përpjekje për t’i […]

Katalonja, Spanja tërheq urdhërarrestin për Puigdemontin
Bota

Katalonja, Spanja tërheq urdhërarrestin për Puigdemontin

Një gjykatës spanjoll ka tërhequr urdhërarrestin ndërkombëtar për ish-udhëheqësin e Katalonjës, Carles Puigdemont, dhe katër ministra të tjerë. Ata kanë ikur në Belgjikë një muaj më parë, pasi kanë shpallur pavarësinë e njëanshme të Katalonjës. Shpallja e pavarësisë ka pasuar një referendum që është cilësuar i paligjshëm nga Gjykata Supreme […]

SHBA: Ambasada në Jeruzalem. Turqia: Është vija e kuqe për myslimanët
Bota

SHBA: Ambasada në Jeruzalem. Turqia: Është vija e kuqe për myslimanët

Zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem, do të bëhet: nuk është çështje me “nëse”, por se “kur” sigurojnë në Shtëpinë e Bardhë. Një vendim që ka shkaktuar menjëherë një stuhi ndërkombëtare. Turqia paralajmëron që “Jeruzalemi”, është një linjë e kuqe për myslimanët”, ndërkohë që replikën Izraeli: “Ai […]

Koreja e Veriut, diktatori Kim viziton bazën e raketës së fundit
Bota

Koreja e Veriut, diktatori Kim viziton bazën e raketës së fundit

Kim Jong-un ka zhvilluar një vizitë falënderimi në bazën ku Peniani lëshoi raketën balistike ndërkontinentale. Vizita shoqërohet me festë dhe ceremoni tradicionale nga populli për të festuar gëzimin e dikatorit. Diktatori i Penianint Kim Jong-un viziton bazën nga u lëshua raketa e fundit balistike ndërkontinetale në shenjë falenderimi. Publikohen foto […]