Day: December 6, 2017

Putin i lejon rusët të garojnë në Olimpiadën Dimërore
Bota

Putin i lejon rusët të garojnë në Olimpiadën Dimërore

Presidenti i Rusisë, Vadimir Putin, tha se qeveria nuk do t’i ndalojë atletët rusë nga gara në Lojërat Olimpike Dimërore, në vitin 2018. Putin tha se është në duart e sportistëve rusë të vendosin nëse duan të marrin pjesë në Olimpiadën në Korenë e Jugut si garues neutralë. Komiteti Olimpik […]

Facebook i ri, vetëm për fëmijët
Teknologji

Facebook i ri, vetëm për fëmijët

Facebook ka tashmë një aplikacion të Messenger për fëmijët deri në moshën 13 vjeç, pasi prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë një hapësirë të sigurt në internet për të biseduar. Facebook Messenger për fëmijët, i cili fillimisht do të jetë i aplikueshëm vetëm në SHBA, është dizenjuar me […]

Erdogan në Athinë, pas 65 vjetësh një president turk në Greqi
Bota

Erdogan në Athinë, pas 65 vjetësh një president turk në Greqi

Një ngjarje historike: për herë të parë pas 65 vjetësh një president turk viziton Greqinë. Në qendër të vizitës së Rexhep Taip Erdoganit në Athinë janë temat ekonomike dhe kriza e refugjatëve. Erdogani ka qenë për herë të fundit më 2010 në Greqi, asokohe në funksionin e kryeministrit. Tani ai […]

Erdogan në Athinë, pas 65 vjetësh në president turk në Greqi
Bota

Erdogan në Athinë, pas 65 vjetësh në president turk në Greqi

Një ngjarje historike: për herë të parë pas 65 vjetësh një president turk viziton Greqinë. Në qendër të vizitës së Rexhep Taip Erdoganit në Athinë janë temat ekonomike dhe kriza e refugjatëve. Erdogani ka qenë për herë të fundit më 2010 në Greqi, asokohe në funksionin e kryeministrit. Tani ai […]

Rusi, Putin garon për t’u rizgjedhur president
Bota

Rusi, Putin garon për t’u rizgjedhur president

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, bëri të ditur se do të garojë edhe për një mandat presidencial gjashtëvjeçar në zgjedhjet që do të mbahen në mars të 2018-ës. “Po, do të garoj për postin e presidentit të Federatës Ruse”, tha Putin. Ai i bëri komentet në një fjalim para punëtorëve […]

Jeruzalemi, bota kundër Trump. Në Gaza digjen flamujt amerikanë
Bota

Jeruzalemi, bota kundër Trump. Në Gaza digjen flamujt amerikanë

“Komuniteti palestinzez dhe ai mysliman do të fitojnë dhe Palestina do të çlirohet”. Kështu është shprehur Ajatollah Ali Khamenei, lideri shpirtëror iranian, duke sulmuar nismën e Donald Trump për të zhvendosur ambasadën amerikane në Jeruzalem. “Lajmet nga ana e armiqve të Islamit për të deklaruar Al Qods, kryeqytet të regjimit […]