Day: December 9, 2017

Protesta para vizitës së Netanjahut në Paris
Bota

Protesta para vizitës së Netanjahut në Paris

Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë. Protestuesit kanë mbajtur flamuj palestinezë dhe fotografi të presidentit francez, Emmanuel Macron, në të cilat shkruhej, “bashkëfajtor”, për pritjen e Netanyahut, pas vendimit të presidentit të Shteteve […]

Josephina, tradhtitë e gruas së Napoleonit
Ndryshe

Josephina, tradhtitë e gruas së Napoleonit

“Kam ecur me mendjen mbushur me mendimet për ty. E ëmbla ime, e pakrahasueshme ç ‘efekt të çuditshëm ke mbi zemrën time. Por çfarë mbetet akoma kur nga buzët e tua, zemra jote merr një dashuri që më tret si zjarri ? Je e zemëruar ? Pse më dukesh e […]

Qeveria irakiane deklaron fitore ndaj ISIS-it
Bota

Qeveria irakiane deklaron fitore ndaj ISIS-it

Kryeministri irakian, Haidar al-Abadi, ka thënë se lufta e vendit të tij kundër grupit militant, Shteti Islamik tashmë ka ardhur tek një përfundim i suksesshëm. Abadi ka thënë në Bagdad se i gjithë territori që dikur është kontrolluar nga IS tashmë është rikthyer dhe se kufiri me Sirinë është nën […]

Lifestyle

Shfrenimi i Krishtlindjeve: Nis çmenduria e fundvitit

Kanë nisur fundjavat e çmendura të fundvitit. Edhe pse kuptimi i festës së Krishtlindjes është tjetër, të paktë janë ata që duan t’ia dinë. Rrugët e Britanisë u pushtuan të premten nga personat e alkoolizuar. Pasojat mund të shihen në këto foto. Ato janë publikuar nga Daily Mail. Source: Lifestyle

Mitet më të mëdha rreth asaj se përse tradhtojnë femrat
Lifestyle

Mitet më të mëdha rreth asaj se përse tradhtojnë femrat

Ka shumë klishe rreth tradhtisë. Shpeshherë supozohet se një mashkull tradhton kur nuk ndihet i kënaqur seksualisht, ndërsa femrat do të tradhtojnë kur nuk ndihen mirë emocionalisht. Por e gjithë kjo mund të jetë gabim, sipas sociologes Alicia Walker. Walker thotë se ka shumë mite sa i përket pabesisë, ndërsa […]

Kryeministri i ri i Çekisë, Andrej Babis: Ne nuk duam refugjatë
Bota

Kryeministri i ri i Çekisë, Andrej Babis: Ne nuk duam refugjatë

Në një deklaratë për media kryeministri ri i Çekisë, Andrej Babis, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk duhet të bëjë presion ndaj çekëve, pas refuzimit të strehimit të azilkërkuesve, sepse kjo mund të ndikojë në fuqizimin e partive ekstremiste në këtë vend. “Komisionin Evropian mund ta tërheqë akuzën në çdo […]

Rikthehen tensionet e vjetra, Izraeli bombardon Gazan
Bota

Rikthehen tensionet e vjetra, Izraeli bombardon Gazan

Izraeli nisi bombardimin e disa objekteve në Gaza që i përkasin grupit militant Hamas, si shenjë shpagimi, siç thonë zyrtarët e shtetit hebre, ndaj sulmeve palestineze me raketa. Shënjestra e goditjeve ajrore mëngjesin e së shtunës kanë qenë disa depo armësh. Dy persona humbën jetën gjatë sulmeve ajrore, çka e […]

Çmimi ndёrkombёtar i Karlit 2018 pёr Emmanuel Macron
Bota

Çmimi ndёrkombёtar i Karlit 2018 pёr Emmanuel Macron

Presidenti francez vlerёsohet me Çmimin e qytetit tё Ahenit Karli i Madh pёr vitin 2018 pёr merita nё unitetin e Europёs. Macron vlerёsohet pёr “vizionin e njё Europe tё re dhe rithemelimin e projektit europian”. “Dy aspekte na kanё nxitur tё vlerёsojmё presidentin francez”, deklaroi kryebashkiaku i Ahenit Marcel Philipp […]

10 këshilla për të mos qenë të varur nga “smartphone”
Ndryshe

10 këshilla për të mos qenë të varur nga “smartphone”

Prej vitesh telefonat “inteligjentë” kanë marrë një rol të rëndësishëm në jetën tonë. Ja cilat janë truket për të mos abuzuar nëpërmjet Facebook dhe rrjeteve të tjera 1.Përdorni ‘app’ e “Facebook”-ut Studimet më alarmante tregojnë që e prekim ‘smartphone’ më shumë se 150 herë në ditë. Telefoni “inteligjent” që prej […]