Day: December 11, 2017

Shtetet e Bashkuara përgatiten për një valë sulmesh kibernetike
Bota

Shtetet e Bashkuara përgatiten për një valë sulmesh kibernetike

Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një valë sulmesh kibernetike që pritet të kenë në shënjestër zgjedhjet e mesmandatit në vitin 2018. Ndërkaq, disa zyrtarë paralajmëruan se ky është vetëm fillimi i një kërcënimi më të thellë dhe më të gjerë. Zyrtarë të inteligjencës dhe të sigurisë, si dhe ekspertë […]

Arabët kërkojnë njohjen e Palestinës si shtet
Bota

Arabët kërkojnë njohjen e Palestinës si shtet

Ministrat e Ligës Arabe në një mbledhje urgjente në Kairo u bënë thirrje SHBA që ta tërheqin vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit. Veprimi i Presidentit Donald Trump është “një shkelje e rrezikshme e së drejtës ndërkombëtare”, thuhet në një deklaratë të ministrave të publikuar të dielën. […]

Mogherini: BE nuk do ta njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit
Bota

Mogherini: BE nuk do ta njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se ka “unitet të plotë brenda BE-së” në mbështetje të Jerusalemit edhe si kryeqytet i Izraelit, edhe si kryeqytet i shtetit të ardhshëm palestinez. Mogherini tha se vendet anëtare të bllokut nuk do ta njohin Jerusalemin si kryeqytet të […]

Nju Jork, videoja e shpërthimit të atentatorit
Bota

Nju Jork, videoja e shpërthimit të atentatorit

videoja e parë në rrjetet sociale e shpërthimit në stacionin e autobusëve në Nju Jork. UPDATE: CCTV footage of the moment of explosion inside the transit tunnel in Manhattan pic.twitter.com/iBLlGvk6n5 — News_Executive (@News_Executive) December 11, 2017 11 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com) Source: Bota

Nju Jork, 4 të plagosur nga një shpërthim në stacionin e autobusëve
Bota

Nju Jork, 4 të plagosur nga një shpërthim në stacionin e autobusëve

Një bombë ka shpërthyer pjesërisht në Port Authority, stacioni qendror i autobusëve në Nju Jork mes rrugës 42 dhe “Avenue 80”, jo larg sheshit “Times Square”. Sipas policisë, nga shpërthimi kanë mbetur të plagosur  4 persona, përfshirë dhe të dyshuarin, si atentator, Akayded Ulla, 27 vjeç nga Bangladeshi. Personat e […]

Nju Jork, dy të plagosur nga një shpërthim në stacionin e autobusëve
Bota

Nju Jork, dy të plagosur nga një shpërthim në stacionin e autobusëve

Një bombë ka shpërthyer pjesërisht në Port Authority, stacioni qendror i autobusëve në Nju Jork mes rrugës 42 dhe “Avenue 80”, jo larg sheshit “Times Square”. Sipas policisë, nga shpërthimi kanë mbetur të plagosur dy persona, përfshirë dhe të dyshuarin. Personi tjetër i lënduar, mësohet se nuk ka plagë të […]