Day: December 12, 2017

OKB paralajmëron krizë të re të refugjatëve sirianë në Evropë
Bota

OKB paralajmëron krizë të re të refugjatëve sirianë në Evropë

Refugjatët sirianë mund të kërkojnë të nisen në Evropë në rast se nuk ka qëndrueshmëri në programet e ndihmës për vendet fqinje të cilat i kanë strehuar ato, kanë bërë të ditur Kombet e Bashkuara. Komisioneri i Lartë i OKB-së, për refugjatët në Lindje të Mesme, Amin Awad, ka thënë […]

Autori i sulmit në Nju Jork është tallur me presidentin Trump në Facebook
Bota

Autori i sulmit në Nju Jork është tallur me presidentin Trump në Facebook

I dyshuari që ka tentuar të kryejë sulmin me bombë gjatë ditës së djeshme në Nju Jork, është tallur me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në mëngjesin e ditës së sulmit, është njoftuar duke u bazuar në dokumentet e gjykatës. “Trump, keni dështuar të mbroni kombin tuaj”, ka […]

Sulmi terrorist në New York, Trump: Stop lotarisë amerikane
Bota

Sulmi terrorist në New York, Trump: Stop lotarisë amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump përsëriti thirrjen për të rishikuar sistemin amerikan të imigracionit pas shpërthimit në një korridor të metrosë së Nju Jorkut. Presidenti tha të martën në Shtëpinë e Bardhë se në dy incidentet e fundit në qytetin e Nju Jorkut janë përfshirë shtetas të huaj që jetojnë në […]

Ngacmimet seksuale, akuzueset e presidentit Trump kërkojnë hetim nga Kongresi
Bota

Ngacmimet seksuale, akuzueset e presidentit Trump kërkojnë hetim nga Kongresi

Një grup grash që kanë akuzuar publikisht Presidentin Donald Trump për ngacmime seksuale në të kaluarën, u bënë thirrje ligjvënësve amerikanë të hetojnë lidhur me akuzat e tyre, në mënyrë që siç thonë, Presidenti të mbajë përgjegjësi për veprimet e tij. Akuzat ndaj zotit Trump vijnë pas një vale diskutimesh […]

Shkatërrohet grupi kriminal në Londër
Bota

Shkatërrohet grupi kriminal në Londër

Një grup nga më të sofistikuarit në Londër është goditur nga policia e Scotland Yard. Përveç prodhimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike, grupi njihej edhe per tortura. Banda përbëhej nga 9 anëtarë, David Sell, 50 vjeç, Barry O’Neill, 37 vjeç, Anthony Woods, 44 vjeç, Francis Mulligan, 41 vjeç, Michael Bowman, […]

NATO i zgjat mandatin Jens Stoltenbergut
Bota

NATO i zgjat mandatin Jens Stoltenbergut

Aleatët e NATO-s i zgjatën mandatin Jens Stolenbergut si sekretar i përgjithshëm i aleancës perëndimore deri më 30 shtator, 2020. “Aleatët e përgëzojnë sekretarin e përgjithshëm dhe kanë besim të plotë në aftësinë e tij për të vazhduar punën me përkushtim, në përshtatjen e NATO-s ndaj sfidave të sigurisë të […]

Rusia zbulon një komplot për sulme terroriste
Bota

Rusia zbulon një komplot për sulme terroriste

Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi tha se ka zbuluar një qelizë ekstremiste, e cila është udhëhequr nga grupi militant Shteti Islamik dhe ka planifikuar sulme terroriste në Moskë gjatë festës së Vitit të Ri dhe fushatës së ardhshme për zgjedhjet presidenciale. Në kumtesën e lëshuar sot, Shërbimi Federal i […]

Shpërthen impianti i gazit në Austri, 1 i vdekur, 18 të plagosur
Bota

Shpërthen impianti i gazit në Austri, 1 i vdekur, 18 të plagosur

Është të paktën një i vdekur dhe 18 të plagosur bilanci i një shpërthimi të ndodhur në një impiant të shpërndarjes së gazit në Baumgarten an der March, në Austri. “Pas shpërthimit ka rënë një zjarr, por situata është nën kontroll”, – ka thënë zëdhënësi i policisë, Edmund Tragschiz. Sipas […]