Day: December 14, 2017

Teknologji

Superjahti ultraluksoz i miliarderit rus mahnit Gjibraltarin

Një nga jahtet më të mëdha në botë, me pronar një miliarder rus, ka ndaluar në Gjibraltar. Mjeti që kushton rreth 400 milionë euro zotërohet nga Andrey Melnichenko dhe është i gjatë 143 metra. Ky superjaht ka vend për uljen e një helikopteri dhe gjithashtu është i pajisur me një […]

SHBA, politikani republikan vetëvritet pas akuzave për përdhunim
Bota

SHBA, politikani republikan vetëvritet pas akuzave për përdhunim

Den Xhonson, politikani Republikan në Kentaki të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vetëvritet me armë pas akuzave nga policia për përdhunim të një gruaje në bodrumin e shtëpisë së tij në vitin 2013. Politikani Republikan i Kentakit, Den Xhonson, është vetëvrarë me pistolet pas akuzave se kishte përdhunuar një grua […]

Trump ndryshon parimin e internetit, një nismë e Barack Obamës
Bota

Trump ndryshon parimin e internetit, një nismë e Barack Obamës

Lamtumirë “Neutralitetit të Internetit”. Administrata Trump ka rrëzuar nismën e paraardhësit të presidentit aktual, Barack Obama, duke hedhur poshtë parimin e një rrjeti neutral dhe të privuar nga favorizimi apo penalizmi i çdokujt. Komisioni federal i Komunikacioneve, ka aprovuar kështu një ueb me dy shpejtësi të ndryshme, duke i lejuar […]

Tragjedi në Francë, autobusi i shkollës përplaset me trenin, 4 të vdekur
Bota

Tragjedi në Francë, autobusi i shkollës përplaset me trenin, 4 të vdekur

Një përplasje fatale mes një treni dhe një autobusi shkolle ka shkaktuar vdekjen e katër personave dhe plagosjen në gjendje të rëndë të shtatë të tjerëve në Millau, në Pirenei në jug-perëndim të Francës. Dy nga viktimat janë fëmijë. Incidenti ka ndodhur në aksin Perpignan-Villefranche de Conflent. Autobusi i shkollës, […]

Putin zbulon: Në zgjedhjet presidenciale do kandidoj si i pavarur
Bota

Putin zbulon: Në zgjedhjet presidenciale do kandidoj si i pavarur

Vladimir Putin do të kandidojë si i pavarur në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Kreu i Kremlinit konfirmoi lajmin gjatë konferencës për shtyp të fundvitit. Ai shtoi se kishte besim tek mbështetja e të gjitha forcave politike që kanë për zemër zhvillimin e vendit dhe të popullit rus. Putin shtoi se […]

Kina nuk do luftë në Gadishullin Korean
Bota

Kina nuk do luftë në Gadishullin Korean

Nuk duhet të lejohet fillimi i ndonjë lufte eventuale në Gadishullin Korean dhe çështja duhet të zgjidhet përmes bisedimeve, ka thënë presidenti kinez, Xi Jinping, ndersa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka paralajmëruar për rrezikun e një hyrje të “përgjumur” në konflikt. Xi i ka bërë […]

Kina nuk dëshiron luftë në Gadishullin Korean
Bota

Kina nuk dëshiron luftë në Gadishullin Korean

Nuk duhet të lejohet fillimi i ndonjë lufte eventuale në Gadishullin Korean dhe çështja duhet të zgjidhet përmes bisedimeve, ka thënë presidenti kinez, Xi Jinping, derisa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka paralajmëruar për rrezikun e një hyrje të “përgjumur” në konflikt. Xi i ka bërë […]

Historia e unazës së martesës, sa e bukur aq dhe intriguese
Lifestyle

Historia e unazës së martesës, sa e bukur aq dhe intriguese

Të gjithë jemi intriguar nga historia dhe simbolizmi pas bizhuterive. Unazat në veçanti ngarkohen me domethënie të posaçme. Që nga unazat e Egjiptit të lashtë, ato janë njohur të jenë pjesët më intime që mbajmë. Gjatë gjithë historisë, unazat u përdorën si talismanë personalë, në transaksione biznesi, si simbole të […]

Rreth 6 700 myslimanë rohingya janë vrarë për një muaj
Bota

Rreth 6 700 myslimanë rohingya janë vrarë për një muaj

Organizata ndërkombëtare, Mjekët pa Kufij, ka thënë se të paktën 6,700 myslimanë rohingya janë vrarë gjatë muajit të parë, pasi pati shpërthyer dhuna në Burma gjatë muajit gusht. Organizata me bazë në Gjenevë ka thënë përmes një deklarate se është vlerësuar që 9,000 myslimanë rohingya kanë vdekur në Burma, të […]